Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Intolerancija na laktozu

Ranka

Imam bebu od 5. mjeseci. Samo sam ga dojila i jako je dobro napredovao. Medjutim prije otprilike mjesec dana pojavila se sluz u stolici i krv u tragovima. Imao je takve 1-3 stolice dnevno. Ustanovljena je intolerancija na laktozu. Koristenjem Bebelaka FL sluz se potpuno izgubila, medjutim vracanjem na majcino mlijeko opet se pojavila. Inace beba je vrlo napredna i vec sa 4.5 mjeseca je udvostrucila tjelesnu tezinu.
Molim Vas za savjet.

Unaprijed zahvalna majka

prof dr sc Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Ranka, laktoza ili mliječni šećer nalazi se u mlijeku sisavaca u različitim količinama, pa ga npr. u majčinom mlijeku ima više nego u kravljem. U tankom crijevu razgrađuje se u sastavne dijelove uz pomoć odgovornog enzima koji se zove laktaza. Intolerancija ili nepodnošljivost laktoze javlja se u primarnom, prirođenom obliku (koji je vrlo rijedak), a manifestira se žestokim, nerijetko po život opasnim proljevom i to nakon prvog obroka mlijeka. Ova je bolest doživotna. Tzv. sekundarni ili stečeni oblik nepodnošenja laktoze češći je i obično je popratna pojava bolesti koje oštećuju sluznicu tankog crijeva, a time dovode do nestajanja enzima laktaze. Temeljni simptom također je proljev. Ova je smetnja u pravilu prolazna i traje toliko koliko i osnovna bolest. U oba slučaja terapija se sastoji od dijete bez mlijeka, tj. bez laktoze; razlika je u tome što je u prirođene bolesti dijeta bez laktoze doživotna, dok je u drugom slučaju privremena. Stoga, teško je zaključiti da se u vašeg djeteta radi o nepodnošenju laktoze. Vjerojatno je bila u pitanju podudarnost s nekim poremećajem kao što je npr. istovremena virusna infekcija i sl. (analize stolice...?). Pored toga, valja znati da je nepodnošenje majčinog mlijeka raritet o kojem nema smisla raspravljati u slučaju Vašeg djeteta koje, kako i sami navodite odlično napreduje. Ipak, ako se problem nastavi bit će potrebna kontrola pedijatra, pa i pedijatrijskog gastroenterologa, npr. u našoj klinici (Klinika za pedijatriju, Zagreb, Šalata 4, 01 4552 333). Do daljnjega, nemojte se nepotrebno opterećivati i nemojte prekidati prirodnu prehranu. Srdačno Vas pozdravljam.