Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Jedna noga kraća

Flo Pi

Poštovani,
dijete 5,5 godina ima ravna stopala (valgus) i nosi uloške od 4. godine. Na redovnoj kontroli, i to slučajno, ortoped je zamijetio da je jedna noga kraća za 1 cm. Za dalje je preporučeno samo praćenje jer nam je rečeno da se do 1,5 cm kod djece tolerira. Nismo dosad primijetili da je noga kraća niti znamo da li je to možda od rođenja (nije bilo nikakvih problema u porodu i periodu prije prohodavanja, nismo išli na vježbe jer nije bilo potrebno, znači sve je proteklo uredno) ili je nastalo vremenom kako je rastao. Da li ste imali iskustva s ovom problematikom i kakvi su bili ishodi na kraju? Da li je uopće moguće da se ta razlika rastom smanji? Ili ostaje ista odnosno, u najgoroj varijanti, poveća s vremenom? Dijete je inače zdravo, visinom iznad prosjeka (118 cm), težinom jedva prosjek (18 kg) pa je dosta mršav...

Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U pravilu je riječ o beznačajnoj pojavi bez ikakvog utjecaja na kasniji rast i razvoj. Mjerenje duljine noge metrom ima svoja ograničenja što se tiče preciznosti, tako da ova razlika spada u kategoriju beznačajnih (ako uopće i postoji). Treba redovito pratiti status kralješnice - da li ostaje ravna dok ne završi rast.