Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kašalj

Mely123

Poštovanje,

kćerkica mi ima 18 mjeseci.
Pred nama je prva prehlada.
Curenje nosa,kašalj,temp kroz prva 2 dana 36,5-37,8..
Zatim se javljaju zvukovi prilikom udisanja,izdisanja..Neznam dali bih to nazvala hroptanje,ali onako baš kao da ima dosta šlajma u dišnom traktu.
Išle smo pedijatru,koji ju je preslušao i navodi sve ovo gore sa šlajmom,samo veli da nema ništa na plućima.
Dobile sirup za iskašljavanje i kapi(salbutamola) za širenje bronha (3xpo 8 kapi).
Te da ju lagano lupkam po leđima,da šlajm lakše izađe.
Rečeno mi je da te kapi idu kod astme,pa me zabrinulo da nije riječ zaista o astmi jer sam i sama astmatičarka.
Nakon 4 dana terapije,osjetim poboljšanje.
Ali i dalje se ponekad čuje taj šlajm unutar pluća i čudni zvukovi prilikom disanja.
Neznam koliko dugo da joj dajem te kapi(bojim se da joj salbutamol neće dovesti do nekakvog učinka da ga stvarno bude morala non stop koristit i slično)?
Doktorica mi zapravo nije rekla koliko dugo da se držim ove terapije,pa me zanima po Vama koliko dugo da to sve dajem i kada bi trebalo doci do značajnijeg poboljšanja?
Imate ev neke dodatne savjete?

Zahvaljujem unaprijed
Lijep pozdrav

Mely123

Zaboravila sam napisati da su to kapi koje se ne inhaliraju nego se nakapa u žličicu i ona to popije.
I zanima me dali joj se smije davati čaj(mislim da se zove čaj od sljezovog korijena),čula sam da je dobar kod kašlja i šlajma.A opet sam pročitala da se savjetuje konzultacija s liječnikom ako je dijete mlađe od 3 godine.

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Uh, puno nedoumica i brige sad
Krenimo redom:
Salbutamol je lijek koji širi bronhe kada je sluznica u njima natečena zbog prehlade ili alergije. To se često događa u ovako ranoj dobi, najčešće zbog virusnih infekcija i nema veze s alergijskom astmom odrasle dobi.

Salbutamol kapi su namijenjene za inhalaciju, određeni broj kapi se stavi u fiziološku otopinu i inhalira se dokle god inhalator stvara paru. Uzimanje Salbutamola na usta se ne preporuča jer krvotokom dospijeva i do srca te ubrzava njegov rad. Salbutamol se primjenjuje prema uputi liječnika koji treba odrediti koliko puta na dan i kako dugo ga treba davati. Istovremeno davanje čajeva i sredstava za iskašljavanje može pogoršati kašalj jer stvoreni sekret zbog otoka sluznice bronha teže izlazi kašljanjem. Preporuča se spavanje s povišenim uzglavljem, vlaženje zraka, temperatura u prostoriji treba biti 21-22 st C, nuditi pojačano piti.

Mely123

Hvala Vam puno na odgovoru.Baš ste sve lijepo objasnili. Sad znam za sljedeći put kako ćemo s tim vrstama prehlada..

Lijep pozdrav!