Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kalij visok i nizak u isto vrijeme

Morrison

Dijete od 5 godina je imalo toliko nizak kalij u krvi da je trebalo biti na infuziji nekoliko dana. Potom dolazi rezultat analize minerala u kosi (uzorak uzet nedugo prije odlaska u bolnicu), a na tom nalazu kalij vrlo visok, dosta iznad referentnih vrijednosti, natrij takodjer.

U cemu je stvar? Znaci li ovo da dijete ima neki metabolicki problem, tipa da se kalij iz krvi "ugradjuje" u kosu, kosti, tkiva...?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mjerenje ovih minerala u kosi nije mjerodavno u procjeni metabolizma. Tek mjerenje koncentracije Arsena može ukazivati na ekspoziciju ovom toksunu koji je prisutan u prirodi i namirnicama.