Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kamen na bubregot

Dzvezda

Zdravo. Dete od 2.9m isfarli kamen. Sea imama zgolemeni ertrociti vo urinata granica e od 0-3 kaj na se od od 3_5dali e nesto siriozno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako sam dobro razumio dijete je pomokrilo kamen i sada ima 3-5 eritrocita u sedimentu urina? Nista strasno, potrebne su redovite kontrole urina i povecajte unos vode; mokraca bi trebala biti bezbojna.

Dzvezda

Da deteto go isfarli kamenot. Sega urinata e so normalna boja no dozvoleno e ertrociti vo urinata od0-3 a toj ima od 3-5. Dali e seriozno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije, ako opet isfrli kamenot sačuvajte ga i napravite analizu njegovog sastava. Ima stanja/bolesti u kojima postoji sklonost ka stvaranju kristala i kamena, i tu nefrolog može preporučiti neke otopine za pijenje koje to sprječavaju. U svakom slučaju treba piti puno tekućine kako bi mokraća bila bezbojna. Gušća mokraća povećava mogućnost nastanka kamenaca.

Dzvezda

Go analiziravme kamenot. Sostaven e od kalcium oskalad . I deteto ima mnogu poveke kalcium vo urinata. I koga ne pie tecnosti utunata e kako da ima talog vo nea

Dzvezda

Moze odgovor

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Smanjite unos zelenog povrća (kupus, kelj, salata, špinat) i hrane bogate C vitaminom. Povećajte unos vode i mlijeka - mokraća bi trebala biti bezbojna. Čim bude koncentriranija (gušća) počinje se kristalizirati i dobije mliječni izgled (onako kako ste opisali). Javite se dječjem nefrologu koji će vidjeti treba li uvesti neke tekućine koje bi redovito uzimao kako bi se spriječilo stvaranja kamenca.