Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišeni trombociti

Valkira

Poštovani.
Trogodišnjem djetetu su trombociti 539, hemoglobin 102.
Ostalo u granicama normale.

Koji su mogući razlozi povišenih trombocita?

Darko Richter, dr. med.

Bakterijska infekcija, mijeloproliferativni poremećaj.

Mai

Postovani,
Moja kcerka, stara 5 godina i dva mjeseca (10.02.2006.) je u posljednje vrijeme prebolovala nekoliko infekcija koje su lijecene antibioticima. Radilo se o slijedecem:

7.1.2011. ustanovljena bakterija u brisu grla (nos sa normalnom florom) "Streptococuus haemolyticus gr.A u vecem broju". Propisana terapija Ospen 750 mg 3x1 koji sam djetetu i davala sve do kraja terapije. Kontrolni bris radjen 17.01. te nadjena normalna flora. Napominjem da je dijete bilo bez simptoma.

27.01.2011 nakon bola u uhu od strane pedijatra je ustanovljen otitis (ispricavam se ako nisam pravilnio napisala, znaci radi se o upali uha, laicki) te je propisan Sumamed forte-3 dana po jednu kavenu kasiku dnevno. Na kontroli 01.02. je desno uho jos bilo crveno, pa smo ponovili kontrolu 04.02. i ustanovljeno da je uho b.o.

21.02.2011 nakon otezanog gutanja, te povisene temperature od preko 38,5 ustanovljeno je (opet se ispricavam ako pogresno prepisem dijagnozu sa nalaza) "Angina laumis"-nama receno gnojna upala krajnika, te propisan Eritromicin sirup. Nakon provedene terapije kontrola 28.02. je pokazala b.o.

21.03.2011 dijete dobiva povisenu temperaturu 38,5 i zali se na bol u uhu, te sm je ovaj put odvela ORL specijalisti koji ustanovljava:"Otitis media acuta l.sin, Rhinophharyngitis acuta catarrhalis". Terapija je:"Operil sprej za nos 2x2 udisaja, Zinnat sirup 2x2 kk/7 dana, Neodeksacin gtt 3x2 kapi u lijevo uho.

28.03. kontrola kod ORL pokazuje nesto vise cerumena u usima, uradjena je toaleta uha i ustanovljeno da se upala povukla. Kako je dijete imalo u par navrata povisenu temperaturu u toku ovih 7 dana trajanja uzimanja terapije (u jednom navratu na 39 sam dala Dalsy, a u ostalim slucajevima Panadol Baby u propisanim dozama) ljekar je preporucio nalaze urina i krvi. Napominjem da smo zadnju kasiku Zinnat sirupa dali u nedjelju 27.03. ujutro.
Nalaze smo uradili 29.03.2011 i nalazi urina su bili uredni, a krvi su pokazali:

Hemoglobin 71
Eritrociti 2,41
Volumen Erc (MCV) 86,3
MCHC 341
Hematokrit 20,8
Trombociti 633

Nakon konsultacije sa ljekarom obiteljske medicine, preporuceno nam je da uradimo nalaze krvi ponovo, ovaj put za nalazom zeljeza, te da opet uradimo bris grla i nosa. Nalazi krvi su pokazali slijedece:

Zeljezo 10,9
HGB 110
HCT 32,9
MCV 78,9
MCH 26,4
MCHC 334
PLT 664

Kakve su vase preporuke sto se tice smanjenih vrijednosti zeljeza? Izmedju vadjenja ovih dvaju nalaza nismo davali nikakve preparate, osim Biorella Baby probiotika i sto smo pojacali ishranu sa crvenim mesom, zumancima, spinatom i sl. Ja sam kao trudnica imala anemiju, a i djevojcica je kao dojence u jednom periodu bila anemicna, pa je uzimala Ferim Lek sirup, nakon cega su nalazi uvijek bili u normali, ali cesto na donjoj granici.
Mene najvise zabrinjavaju povecane vrijednosti trombocita i to jos vece u drugom nalazu (napominjem i da smo prve i druge nalaze radili u dvije razlicite laboratorije), pa ako biste mi mogli reci da li ove vrijednosti mogu ukazivati na neko oboljenje ili to moze biti posljedica ovih silnih infekcija i terapija antibioticima?

Ispricavam se na detaljnom opisu, ali smatrala sam da je lijecniku svaki detalj koristan.

Unaprijed zahvalna zabrinuta majka.

Darko Richter, dr. med.

Odgovorio sam u postu gore.

JosipaSara

Poštovani,

Bebi od 10mjeseci su povišeni trombociti.

Prema današnjem nalazu (02.03.2023):
Eritrociti 4.47
Hemoglobin 100
Hematokrit 0,305
MCV 68.2
MCH 22,4
MCHC 328
Trombociti 939
Leukociti 10,3

Eozinofilni granulociti 3
Neutrofilni granulociti 14
Limfociti 77
Monociti 5

Beba je bila bolesna od 18.02.2023. (DIJAGNOZA R50 - VRUĆICA NEPOZNATA PODRIJETLA )

Nalazi od 19.02.2023. - E 4.60 x 1012/L, Hb 102 g/L, Hct 0.314L/L, MCV 68.2 fL, MCH 22.1pg, MCHC 324 g/L, RDW-KV 13.8%, TRC 231x109/L, MPV 8.3 fL, L 10.53x109/L, Neu 6.32 x109/L, Ly 2.89x109, Mo 1.24x109/L, Eo 0.06 x109/L, Ba 0.02x109/L, Neu 60.0 rel%, Ly 27.4rel%, Mo 11.8 rel%, Eo 0.6rel%, Ba 0.2%, NRS- nes% , urin uredan, CRP -c 77.49 (terapija Ceftriakson 1x700mg i.v.)

Nalazi od 20.02.2023. - E 4.48, Hb 96, Hct0.306, MCV 68.4, MCH 21.4, MCHC 312, Trc 138, MPV 8.7, L 3.39, Neu 1.43, Ly 1.25, Mo 0.64, Eo 0.07, Ba 0.00, CRP 83.85
Terapija ceftriakson 700mg i.m.

Nakon toga nastavljeno sa Sumamedom 5 dana.

Beba se sasvim normalno ponaša, nema nikakvih tegoba, nije prehlađena, nema temperature. Izbijaju gornje jedinice i dvojke, znači četiri zubića izbijaju u isto vrijeme pa je zbog toga malo nervozna. Uredno jede i puni pelene. Jasno nam je da je slabokrvna i za to smo danas dobili terapiju, ali nas zanima zašto su toliko povišeni trombociti.

Hvala

JosipaSara

Poštovani,
Povišeni trombociti kod bebe 10 mjeseci. 02.03. Trombociti su 939.

19.02 su bili 231 tada je beba bila bolesna. Dva dana terapije ceftriaksonom + 5 dana terapije sumamedom.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije je tehnička pogreška u pitanju. Hemoglobin je nizak - treba ga kontrolirati kada nema infekcije. Ponovite kompletnu krvnu sliku, bilo bi dobro dogovoriti vađenje krvi "uz aparat" - što znači da se uzorak krvi neposredno po uzimanju stavlja u aparat na analizu.