Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kiwi

Ana

Moje dijete jako voli kiwi. Međutim, čula sam da on je jako težak kao namirnica pogotovo za bubrege. Kako je moja kći (stara 2god i 8mjeseci) prije godinu i pol ostala bez jednog bubrega (dg. nephroblastoma) i kako je sad zbog metastaza ponovno na kemoterapijama, bojim se da joj ne bi naškodila ta voćka. S druge strane, zbog naravi bolesti dajem joj ionako pojačane doze tekućeg C vitamina u terapijske svrhe. Da li imam opravdan strah? Koliko bi joj mogla maksimalno davati kiwija, a da nema neželjenih posljedica? Hvala!

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Ana, neka Vaše dijete slobodno jede voće koje toliko voli. Količina ?, to je teško reći. No, ne vjerujem da može pojesti više od dva do tri na dan, a to joj neće naškoditi. No, bojim se da ćete se morati skoncentrirati oko drugih zdravstvenih problema Vaše curice. Želim Vam mnogo sreće.

Ana

Puno Vam hvala na Vašem odgovoru i lijepim željama!