Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kolesterol kod djece

Flo Pi

Poštovani

Dijete je u sklopu obrade za upis u prvi razred osnovne škole vadilo krv i urin te je u nalazu blago povišen kolesterol i iznosi 4,9 (granica je 4,7). Još nismo stigli na pregled kod doktora školske medicine koji bi nam pojasnio što to znači pa vas molim za pojašnjenje koji su daljnji postupci i što to može predstavljati (da li nužno znači bolest nasljedno povišenog kolesterola) te da li može biti posljedica od nedavne bolesti (šarlah).
Inače je mršavo dijete (22 kg na 128 cm) a prehrana je raznolika i uravnotežena.
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U pravilu je riječ o graničnim vrijednostima i ne upućuje na nasljedni oblik. Uputno je dan ili dva prije vađenja krvi izbjegavati namirnice koje imaju dosta masnoće. Ako u obitelji imate članova s visokim kolesterolom preporučam kontrolu za godinu dana, inače ne.