Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

koža

ana

Cijenjeni dr. Richter,

nisam sigurna je li to pitanje za vas ili dermatologa.
Moje dijete od 3 i pol godine ima neurodermatitis od svog 3. mjeseca života. Kontroliramo stanje uljnim kupkama, redovitim mazanjem mlijekom za tijelo i po preporuci dermatologa na pojavu jačeg sušenja kože mažemo kremom s 5% ureom (pripravak iz ljekarne) 2x dnevno kroz 5 dana. Ako je suhoća i crvenilo i dalje prisutno tek onda prelazimo na Beloderm 40% kroz 5 dana, a iza opet 5 dana kreme s ureom.
Molim vaše mišljenje o ovoj terapiji i odgovor na pitanje: mogu li uške biti zahvaćene neurodermatitisom (često se dijete grebe za jednu i drugu ušku, čak i ranice nastanu, ali nema uobičajenog prethodnog crvenila) i mogu li i za ovo područje koristiti isti postupak mazanja?
Savjetujete li alergijsko ispitivanje ako dijete uz kožne promjene često i kašlje? Naš dermatolog (na žalost) tvrdi da je prerano testirati dijete.
Oprostite na opširnom pitanju i unaprijed hvala!

Dr. Darko Richter

Nikada nisam oduševljen kada se u desetine i desetine gotovih tvorničkih pripravaka za kožu, dodatno upliće magistralna receptura, kao da oni u tvornicama to isto ne bi bili kadri učiniti, da ima smisla. Ta iza te farmaceutske industrije stoje znanstvenici i menadžeri od kalibra, i, meni je upravo smiješno ovo domaće kuhanje s 40% Belobaze, 5% uree, 20% Alfoderma u vazelinu, itd. itd. Dok nije bilo tih gotovih lijekova i mazila, od farmaceutske industrije, uglavnom se "brljalo", a sada se svi prave pametni. Na uškama može itekako nastati ekcem, i baš to vaše dijete kao da ima, i uške se jednako mažu kao i drugi dijelovi kože bez dlaka. Odvedite dijete na alergološku obradu, jer dermatolog, koji vas od toga odvraća, nema pojma, a onda se pitam koliko ima pojma i o ostalom terapijskom dijelu problema - a već sumnjam da bih se s njime mogao složiti i po tom pitanju.