Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Kravlje mlijeko

Jasminka

Molim vas uputite me, kad i kako uvesti kravlje mlijeko kod bebe koja je na adaptiranom mlijeku?

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Poštovana gospođo, adaptirano mlijeko također je kravlje mlijeko koje je u farmaceutskoj industriji određenim postupcima adaptirano za dojenče, tj. maksimalno moguće "približeno" majčinom mlijeku. Pod kravljim mlijekom Vi vjerojatno smatrate mlijeko kupljeno u dućanu; takvo mlijeko (u nerazrijeđenom obliku) možete dati djetetu od 7 mj. života. No, ponovno ističem da je šteta što dijete ne dobiva majčino mlijeko. Srdačan pozdrav.

anamaria

Moram priznati da ste me jako zbunili svojim odgovorom. U svim izvorima (casopisi, knjige, predavanja, upute pedijatara u raznim emisijama i sl) stoji informacija da se kravlje mlijeko ne uvodi prije navrsene prve godine zivota.
Molim komentar.

Jasminka

Pa, ja sam na svoju ruku nekoliko dana zamjenjivala 1-2 obroka adaptiranog mlijeka, kravljim mlijekom. Nikakvih alergijskih reakcija nije bilo, no dan za danom zamijetila sam kako beba postaje sve gladnija i gladnija, a posebice nocu. Nakon 5-6 dan odlucila sam prekinut ovaj eksperiment i uvodit kravlje mlijeko tek kada moja beba bude dovoljno jela ostalih namirnica. Naime za sada u 24 sata, jos uvijek ima 4 mlijecna obroka, jedan slani obrok koji se cesto svodi na par zlica, te vocnu kasicu i vocni jogur, plus sokic. No sve to je kolicinski nedovoljno, jer kako sam kazala, ponekad pojede cijele obroke, a ponekad tek par zlicica. Sad nastojim polagano svesti mlijecne obroke na 3, a povecat unos ostalih namirnica. Tek kad svedem mlijecne obroke na 2 obroka dnevno, pocet cu ponovno uvodit kravlje mlijeko.