Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krv u stolici

andreja

djevojcica stara dvije godine ponekad kada je tvrda stolica i kada se jako napinje pojavi se krv,koji je razlog?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Draga gospođo Andreja, razlozi pojave krvi u stolici mnogobrojni su, a mogu se, između ostalog, klasificirati i po tipu krvarenja. Pretpostavljam da se u Vašeg djeteta radi o svjetlo-crvenoj (svježoj) krvi, kojoj je najvjerojatnije razlog upravo onaj koji ste naveli i sami: tvrda stolica. Tvrda stolica i napinjanje oštećuju nježnu sluznicu debelog crijeva i njegovog izlaznog dijela i tanku kožu u okolici anusa, što dovodi do oštećenja kapilara i sitnih krvnih žila, a ponekad i do pucanja kože u okolici izlaznog dijela crijeva (ragade i fisure). Stoga je izuzetno važno regulirati probavu prvenstveno pravilnom prehranom (mnogo hrane s ostatnim tvarima: povrće, voće, unos tzv. mislija u jogurtu...). Međutim, ukoliko u skorije vrijeme ne dođe do poboljšanja smetnji, bit će potrebna kliničko-laboratorijska "obrada" na nekom gastroenterološkom odjelu i to s ciljem nalaženja odgovora na uzroke opstipaciji i krvarenju. Oba simptoma (bilo da su povezani ili odvojeni), ako duže traju nalažu oprez i rješavanje. Srdačno vas pozdravljam !