Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Krv u stolici - alergija ili...?

Hippo5

Poštovani,

Prije svega svako dobro u Novoj godini.

Dojenče staro 8,5 mjeseci u obradi je gastroenterologa radi pojave tragova krvi u stolici (u dobi od 4 mjeseca). Beba je isključivo dojena, sa 6 mjeseci uvedena dohrana. Nakon niza nalaza koji su napravljeni prilikom obrade, posljednji nalazi krvi su pokazali sljedeće (navodim samo ono što je po nalazu van referentnih vrijednosti):

ALERGENI:
Kravlje mlijeko f2: 0,11 kIU/L (ref. do 0,1)
Kikiriki, lješnjak, oraščić, badem, kokos f1 - pozitivno.
IgE: 86 kIU/L (ref. do 24)

OSTALI NALAZI KRVI:

SNIŽENO
Amilaza: 22 (23-91)
Lipaza: 13 (13-60)
IgG: 2,70 (3,2-9,48)
Feritin: 6 (8,4-181,9)
Hemoglobin: 106 (109-138)
Neutrofilni granulociti (%): 21,4 (23-66)
Neutrofilni granulociti (x10^9/L): 1,75 (2,5-7,2)

POVIŠENO
TIBC: 71 (17-65)
AST: 75 (26-74)
ALT: 49 (11-46)
CK: 370 (60-305)
Limfociti: 68,9 (18-60)

URIN:
Leukociti: 15 (ref 0-5)
Bakterije 1+ (ref neg)

Ostali nalazi su unutar referentnih vrijednosti, po potrebi mogu napisati ostatak.

Zanima me što govore nalazi, postoji li korelacija u navedenim sniženim/povišenim vrijednostima? Potvrđuju li alergiju ili je još nešto u pozadini obzirom na ostatak nalaza (enzime, KKS, imunoglobuline itd.)?

Možda je još dobro navesti još da je dijete rođeno sa izraženim tremorom, kefalhematomom, te je potvrđeno krvarenje u mozgu 1. stupnja radi čega smo pod kontrolom neuropedijatra i fizijatra. (Zasada nema nikakvih vidljivih manifestacija u smislu motorike izuzev i dalje prisutnog povremenog tremora brade.)

Unaprijed hvala na odgovoru, odvojenom vremenu i Vašem mišljenju!

Srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve dobro u Novoj i Vama. Kada je riječ o nalazima niže vrijednosti hemoglobina bi trebalo korigirati željezom. Gastroenterolog bi trebao odlučiti treba li istražiti uzrok blago povišemih jetrenih enzima. Prema nalazima postoje znaci alergije na bjelančevine kravljeg mlijeka. Pouzdanost tih nalaza obzirom na dob je niža stoga bih preporučio isključivanje namirnica koje sadrže bjelančevine kravljeg mlijeka (postoje specijalne formule koje se propisuju na recept).

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

urin treba kontrolirai kao i krvnu sliku. Preporučio bih u urinu napraviti i PCR na citomegalo virus.

Hippo5

Poštovani doktore, hvala Vam na detaljnom odgovoru! Također, samo bih Vas još upitala što bi trebala značiti snižena vrijednost IgG-a? Je li to povezano uz alergiju ili može ukazivati na hipogamaglobulinemiju?

Srdačan pozdrav i hvala Vam još jednom na mišljenju!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Od nalaza treba istaknuti sniženu vrijednost hemoglobina i trebalo bi uvesti terapiju željezom. Postoje blagi znaci alergije na kravlje mlijeko i može se preventivno, to 15 ili 18 mjeseci uvesti dijeta bez bjelančevina kravljeg mlijeka, potom nalaze treba ponoviti i vjerojatno će biti uredni. Ostali nalazi su u granicama normale za dob i ne treba ništa činiti, jedino treba ponoviti nalaz urina uz prethodnu temeljitu toaletu spolovila.

Hippo5

Poštovani,

Javljam se s nalazima urina. Urinokultura je pokazala sljedeće:

Proteus mirabilis <10^4 CFU/ml
Citrobacter koseri <10^4 CFU/ml.

Pedijatrica nije dala PCR na citomegalo virus, jedino još mikrobioški nalaz bez vrijednosti leukocita, eritrocita i ostalog je pokazao povišen pH i sniženu masu urina.

E sad, ima li povišeni CK veze s ovim nalazima urina, što je preporuka obzirom na navedene vrijednosti bakterija i treba li možda ponoviti urinokulturu?

Hvala i srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz urina je bez kliničkog značaja, ne treba ponavljati. LP