Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Petehije po vratu i gornjem djelu prsa

Mely123

Poštovanje,
moja kćerkica ima 19 mjeseci.
Imala je povišenu temperaturu,curenje nosa,grlobolju,tu i tamo kašalj.Navečer povratila.
Sljedeće jutro nakon toga sam joj primjetila petehije na vratu i gornjem dijelu prsa.
Odvezla sam je pedijatru koji nas je uputio na vađenje krvi i promatranje u bolnicu.
U bolnici smo pušteni treći dan nakon primitka sa savjetom spuštanja temp sa sirupom ako pređe 39 i promatranja,ako se pojave petehije opet da se javimo.
Krv joj je bila uredna,kao i trombociti..Urin također uredan.Radili su nam PCR i ja i ona smo pozz na Coronu.
Zatim,petehije su se skoro pa povukle nakon 2 dana ležanja u bolnici.
Jedva primjetene treći dan po puštanju.
Njihov zaključak-temp i ostali respiratorni simp radi Corone,a petehije radi povraćanja.
Ali temp je i dalje tu,varira(37,5-38,3).
Tako i danas četvrti dan kod kuće.
Zanima me koliko dugo može trajati ta temp i dali joj dati sirup za temp tek nakon 39?
Što vi mislite o petehijama koje su se javile kod nas,dali su vađenjem krvi isključeni ozbiljni uzroci(vi znate koji su to da ne nabrajam) istih?
Što ako nam se opet ponove nakon povràćanja,dali opet moramo biti hospitalizirani?
Dali bih trebali još nešto poduzeti vezano uz ovo sve gore navedeno ili mislite da je sve uredno odrađeno?

Zahvaljujem se na odgovoru!
Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu napisanom sve je jasno - temperatura je zbog korone a petehije zbog povraćanja. Krvna slika i vjerojatno još neke pretrage koje su napravili u bolnici su isključile težu bakterijsku infekciju i niske trombocite što bi moglo biti uzrok petehijama. No i tada se one javljaju po cijelom tijelu, više po nogama. Dakle što se toga tiče mirni ste. Temp može potrajati i tjedan dana, snižavate je kada vidite da je dijete mirnije i djeluje umorno. Kod slijedeće pojave petehija po licu, ako dijete ima povišenu temperaturu, treba se ponovno javiti pedijatru. LP