Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Krvarenje iz nosa

Gordana

Mom sinu od 27 mj često curi krv iz nosa i to češće noću nego danju, i češće iz lijeve nosnice.
Jedino što sam primijetila je da je krvarenje obilnije ako je bio fizički aktivniji (trčanje) ili ako je bio na suncu ili na toplom (putovanje automobilom).

Inače nedavno je popio dvije bočice ferrum-a zbog hgb nešto višeg od 100 (ako se dobro sjećam).
Krvarenje se događa barem dva - tri puta tjedno.
Hvala

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Gordana, vjerojatno se radi o krvarenju iz jednog mjesta u nosu nazvanom locus Kiesselbachi, a koje se sastoji od spleta proširenih malih krvnih žila, a nalazi se na prednjem dijelu nosne pregrade. Krvarenje iz ovog područja nije rijetko, nastaje zbog mehaničkog oštećivanja (npr. čestog diranja nosa) kod napora raznih vrsta (koje i sami opisujete), a u odraslih i kod povišenja krvnog tlaka (dobro je tlak mjeriti i djeci !). Savjetujem Vam da provjerite krvnu sliku i koagulogram (procese zgrušavanja krvi) i da otiđete s tim nalazima kod otorinolaringologa. U slučaju bilo kakvih "ispada" laboratorijskih pretraga bit će Vam potreban i pedijatar. Želim Vam sreću i srdačno Vas pozdravljam.

Gordana

Veliko hvala na odgovoru!