Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

tezina

Lila

Postovani,

Od cega zavisi tezina novorodjenceta pri rodjenju i dali za 10mj. dijete duzina od 75cm i tezina od 10kg su u granicama normale?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, neki od faktora koji utječu na težinu djeteta pri rođenju jesu:
- normalno trajanje trudnoće
- rasa (dijete bijelaca teže je)
- spol (muško dijete nešto je teže)
- redoslijed rođenja (svako iduće dijete nešto je
teže od prethodnog)
- socijalni status žene (dijete teških fizičkih radnica
u pravilu je nešto lakše)
......
Dijete koje ima urednu težinu pri rođenju (npr. u prosjeku 3 kg) do kraja prve godine života potrostrući težinu, prema tome dijete s 10 mj. i 10 kg ima nešto veću težinu; navedena visina također je u redu.
Mnogo pozdrava.