Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

laringitis ili bronhitis

GEN

Sin ima 4 godine. U vrtiću izdrži tjedan dana i onda krene sa curenjem nosa i kašljem koji
ne prestaje bez obzira da li je noć ili dan.
Molim Vas za savjet koje još pretrage treba napraviti jer svaki put kad završimo na hitnoj dobijem drugu dijagnozu, nisu sigurni da li je laringitis ili bronhitis a kašalj je uvijek isti.
Inače ja sam alergičar od 3 godine, majka ima alergijsku astmu.

Krvna slika: L: 8,24, BBC 4,52 , HGB:118, HTC:0,335, MCV: 74,1, MCH: 26,1, MCHC: 352, PLT:346, seg: 0,43, neseg. 0,20, limfo:0,38,
Eo u perifernoj krvi i nosnom obrisku su nađeni,
EF: Ukupni proteini:69,6, Albumini:44,3, Globulini 25,3 IEF: Igh: 8,6 Iga 0,67, Igm:0,50
Ukupni IgE: 40,2 kU/L
14-9.2006. dijagnoza:bronchitis obstr.rec.
terapija: uzimati flixotide3 mjeseca
10.10.2006. kod svoje doktorice dobio solu medrol i inhaliran ventolinom , pa opet ujutro
kašalj ne prestaje, popodne na hitnoj pregledan napisali virosis i pholodin sirup
23.10.2006. lakše disponičan, jače laringitički i traheitički nalaz , dobio inhalacije, flixotide povečana doza 2x1
dijagnoza : akutna upala grkljana i dušika
-nos slabije prohodan , grlo kataralno , pulmo grublji šum disanja
-dg: bronhitis ac.
inhalacije , flixotide opet povećana doza 2x2,
dg: JO4 akutni laringitis

Nakon toga nije išao u vrtić 2 mjeseca nije uzimao nikakve lijekove stanje je bilo dobro

Opet kreće u vrtić u 3 mjesecu ove godine nos počinje curiti već nakon prvog tjedna
povučemo ga na tjedan dana iz vrtića inhaliramo dajemo flixonaze i malo se smiri onda opet u vrtić .
12.04.2006. opet hitna kašalj
dg: bronhitis akutni, čuju se hropčići na plućima
terapija ventolin 3x1, 2x2 flixotide i flixonaze 1x1
izvršiti pregled kod otorinolaringologa.

Darko Richter, dr. med.

Pogledao bih mu imunoglobuline IgG, A i M.

GEN

IgG 8,6 g/l
IgA 0,67 g/l
IgM 0,50 g/l
Ukupni proteini 69,6

Darko Richter, dr. med.

Imunoglobulini su uredni, i više od toga, malo povišeni. Dijete ima recidivne dišne infekcije na koje uredno reagira. Sve ostalo je u vašoj domeni: hoćete dalje u vrtić, hoćete pod zvono, hoćete dadilju za doma, hoćete sve ignorirati, hoćete stalno trčati doktoru, itd. Mene dalje o tome ne pitajte.

GEN

Poštovani doktore,

Znam da sam Vam već pisala i pitala za mišljenje i dobila preoštar odgovor.
Ali nema veze meni je bitno da na bilo koji način pomognem svojem djetetu.
Sadašnje stanje:
Naravno dijete ide u vrtić, operirana treća mandula.
Čim je zahladilo djetetu je opet počeo jako curiti nos i to proziran iscjedak, i naravno počeo je kašljati opet jako po cijele dane bez prestanka, najjače kad legne spavati i ujutro kad se probudi. Ovaj put sam i snimila na mobitel kašalj, moram priznati da je kašalj sličan kao i kod moje majke.
Na hitnoj doktor prepisao flixotide 1x1 do kontrole, i da ponovim pretrage na alergije, nakon toga navečer sam mu dala flixotide koji nije koristio više od 4 mjeseca , cijelu noć je jako kašljao, ujutro kao da ništa nije ni bilo kašalj je prestao. Sad koristi flixotide već više od mjesec dana no opet mu počne curiti nos i kašalj (no malo blaži nego prije).
Ponovo ponavljam ja sam alergičar, mama ima alergijsku astmu, a od supruga deda nealergijsku astmu cijeli život.
Pitanja za vas:
1. Dijete za sada po nalazima nema alergije, no da li se ona kasnije može javiti.
2. Gastroezonalni refluks da li postoji mogućnost da to uzrokuje probleme sa kašljem
3. Da li ima neku vrstu nespecifične astme ili astmu možemo isključiti

Ako nije sve to nešto sigurno je .
Sad me možete dobro oprati ili mi možete pomoći jer kao što sam već napisala djetetovo zdravlje mi je najvažnije, a kad uskoro krene u školu ne mogu ga i od tamo izolirati.
Neko rješenje mora sigurno postojati.

Darko Richter, dr. med.

1. Dijete za sada po nalazima nema alergije, no da li se ona kasnije može javiti.
Alergija se uvijek može javiti, zašto ne. Mislim da ste na to pitanje i sami zanli odgovor. I nogu uvijek može slomiti, dok je živ.

2. Gastroezonalni refluks da li postoji mogućnost da to uzrokuje probleme sa kašljem.
Postoji, ali ne izgleda tako.

3. Da li ima neku vrstu nespecifične astme ili astmu možemo isključiti.
Ako je bio neodnošče, ako je po porodu bio na kisiku, ako je u ranoj dojenačkoj dobi prošao neki žestoki bronhiolitis, i,osobito ako je mama pušilau trudnoći, ili ako je bila u zapušđenim pprostorijama, i ako se oko djeteta i sada puši, to bi moglo jako smetati, i uzrokovati nespecifičnu astmu, koju šifriramo J45.9, a u stvari se radi o reaktivnoj bolesti dišnih puteva. Opis kašlja mi niste dali, iako ste ga snimili, no ja sada od toga nemam puno koristi.

Moje je mišljenje da dijete ima recidivne vrtiće infekcije, i da mamam neće shvatiti moj savjet iz predzadnjeg posta, koji joj daje više opcija. Mama bi htjela da joj ja riješim problem, a ja sam joj rekao istinu. Ali ona opet ... .

GEN

kašalj je suh i zagušljujući, i nažalost možda ga ne mogu dobro opisati
iz snimke bi vam vjerovatno bilo sve jasno.
I zakašlje otprilike dva puta u minuti znači prečesto.

Zahvaljujem se na vašem odgovoru, ipak ste bili blaži prema meni.

Darko Richter, dr. med.

Nemate se čega bojati. Internet ne grize. Ali, budući da nemamo zvučnu intonaciju, par jasnijih riječi pomaže u međusobnom razumijevanju.

GEN

Obzirom da smo u međuvremenu završili na hitnoj u srijedu od 13.30-19 h, doktori su opisali kašalj kao suh, nadražujući, kašljao je bez prestanka cijelo to vrijeme na hitnoj,
(otprilike se zakašlje svakih 15 sekundi). Zbog neprekidnog kašljanja snimili su mu pluća – snimku su poslali na očitanje, krvni nalazi su bili u redu. Nakon što su ga poslušale tri doktorice, te na temelju rtg-a , zadnja je postavila dijagnozu- bronhitis, nespicificiran kao akutni ili kronični, Sumamed 7 dana , ventolin 3x1, flixotide 2x2, i nadam se da sam dobro čula neka vrsta infiltrirane upale pluća. U noći se još čulo i zviždanje kod kašljanja. Što se tiče pušenja, u kući se nikad nije pušilo niti sam ja pušila u trudnoći niti kad sam ga dojila 11 mjeseci.
Evo, tako su doktori opisali kašalj, koji je po meni uvijek isti.
Možda će ovaj opis biti bolji od onog koji sam vam ja napisala.

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Dijete po meni ima najobičniju prehladu, s isjcetkom iz nosa, više prema natrag, u ždrijelo, nego prema van. Ako su se tri doktorice naslušavala kako bi na kraju samo jedna kazala da ima nespecificirani bronhitis, onda ga vjerojatno nema, bar ne u značajnijoj mjeri, ili mjeri koja bi nadilazila auskultacijske fenomene prenesene odozgo u tijeku obične prehlade. Ostaje sve što sam vam ranije rekao, a vi možete, čim dijete žmirne, šmrkne i sl. krenuti odmah doktoru, da ne bi ostalo u povijesti nezabilježeno. Vaše dijete od 4 godine sada ima vjerojatno više ispisanih povijesti bolesti nego ja s 5 decenija više. Neki ljudi idu doktoru jednostavno zato jer je besplatno, imaju previše vremena, i nikada se ne zapitaju bi li, da su u koži svojega djeteta, otišli liječniku.

GEN

Dijete je tu istu večer povraćalo te dobilo temperaturu 38 koju je imao 2 dana.
Doktorice koje su slušale dijete bile su na specijalizaciji, vrlo mlade doktorice, nije
da se nisu trudile ali su zato zvale treću doktoricu koja ima radnog staža te koja je
odmah nakon što je stavila slušalicu rekla da se čuje bronhoopstrukcija.
Budite sigurni da nemam vremena trčati doktoru i da bi se rađe šetala po Sljemenu nego
po bolnicama. Ni vi ne možete biti sigurni da je taj kašalj obična prehlada ako nikad niste čuli dijete kako kašlje. Sve se svodi na nalaze svaki put drugog doktora koji su u većini slučajeva bili mladi. Ako je vaša dijagnoza točna super za dijete znači ne trebaju mu svi ti lijekovi, ali ipak mislim da ste vi osobno trebali čuti kako dijete kašlje kako bi bili sigurni.
Možda bi vi bili u pravu a možda ja.
Snimka pluća je na očitovanju pa valjda će se iz nje nešto vidjeti ako se ima šta.
Vaši odgovori su oštri ali možda takvi i trebaju biti, no bez obzira koliko vas možda
ovo dopisivanje živcira kad dobijem očitovanje i druge nalaze javit ću se.
Ako ste stvarno u pravu skidam vam kapu.

Darko Richter, dr. med.

Osnovno je pitanje zašto me pitate nešto što ne mogu nikako znati. Nisam i ne mogu preko foruma čuti kako dijete kašlje. Vi se morate preispitati što su to mediji u suvremenom društvu, i da li preko radija možete pratiti film, ili interneta dobivati usluge fizioterapeuta. Dakle, sve je u sadržaju pitanja, SVE. Kako vi pitate, tako ja odgovaram, i koje mi podatke dajete, takve vam mogu uzvratiti. A ako je netko drugi postavio dijagnozu nakon pregleda djeteta, RTG i lab. obrade, kako moćete biti toliko u to nesigurni, da pitate mene, preko foruma, koji od sve te obrade, a najviše od pregleda djeteta, nije imao nikakav vlastiti doživljaj? Ako imate mišljenje triju liječnika/ica, što će vam još moje? Je li to neka igra, imate li malo previše vremena, ili što? Ne vjerujete doktoricama koje su dijete vidjele, već vjerujete doktoru koji dijete nij vidio? Koja je vaša predodžba o medicini i prakticiranju medicine?

marinar1

Poštovanje g. doktore,
vrlo britki odgovori potakli su me da i ja upitam nešto i da mi razriješite nedoumicu.
nisam od onih koji rado idu lječniku ali kada je djete u pitanju možda i požurim. Dječak je star 4. godine. Svaka 2 mjeseca je bolestan. kako je u našoj ambulanti česta smjena pedijatara ovo nam je 4. dr. po redu i svaki put uz iste simptome imamo drugu dijagnozu. čitajući postove vidim da je jedna od dr bila najbliže opisu kašlja koji počinje noću nakon nekoliko dana začepljenog nosića, potom mu skoči temperatura- "mali ti štekćeš kao pesek ! " bilo mi je čudno to čuti no vidim da je kod mnogih tako pa sam i ja prihvatila opis kašlja kao štektanje. nije se nikad baš gušio ali je znao satima kašljat uz minutu dvije pauze između napada kašlja. nije svaki put u brisu bilo bakterija pa se sve više okrećemo ideji da nije kakva alergija. Bakterija kad je nađena bila je uvijek samo u nosu ali je uvijek bila jaka upala ljevog uha i srednje jaka upala desnog - antibiotik.*najčarobniji je bio sumamed.

Jučer smo opet imali istu situaciju ali drugu dr. iznad našeg kartona

dala mu je injekciju som-medrila 40g.
augumentin- antibiotik za upalu ušiju
claritin
šumeći kalcij
- na kraju reče da ako treba dođemo za deset dana ili ne kako hoćemo.

Pio je sumamed 2.11.07. ista stvar isti simptomi u brisu nosa streptokok B
sad je rekla dr. netreba bris

i tako već 3 godine - nismo uspjeli uhvatiti vrijeme zdravog perioda ni za cjepljene od 1.god.
neide u vrtić, ide samo na tečaj engleskog ( mora se socijalizirat )

Zanima me jeli ovo uobičajeno, i postoji li kakva prevencija. do sad nam niko ništa nije preporučio. Nos ispiremo danima fiziološkom, 2 mj smo ljeti na moru posjetili specijalista za uho grlo nos u klaićevoj - kaže sve ok.
Srdačan pozdrav, obradovat će me i britak i manje britak odgovor.

Darko Richter, dr. med.

Sa sigurnošću vam mogu kazati da mu dugotrajno ulijevanje Sterimar kapi ili sličnih vodica može samo škoditi. Ostalo ne razumijem. Vi meni pričate biografiju svojeg djeteta, koju ste uvezali kao da je sve jedna cjelina i pitate me za mišljenje. Što da mislim o nečijoj biografiji? Ne tiče me se. Postavite mi pitanje, a nemojte me pitati za mišljenje o nabacanim prizorima iz života vašeg djeteta, koje ste povezali vi, a ne ja. Ja, ili drugi liječnik jest taj koji će stvoriti sliku ili vezu između raznih prizora, ako je ima. Vi biste morali postaviti neko konkretno pitanje, što vas brine. Morate stvari jako pojednostavniti, jer meni nema ništa teže, niti odbojnije, nego kada mi netko umuje kao da je njegovo umovanje jako korisno. Umijeće je postaviti dobro pitanje, a ne bih htio ispasti šalblnski, no ipak je po mojem dosta obilnom iskustvu istina slijedeća: priprosti i neobrazovani roditelji dođu s puno konkretnijim pitanjima i opisom doživljaja problema svojeg djeteta, nego netko navodno jako informiran. A to je, ako si sam pokušam objasniti ovaj (prividni) paradoks zato, što jednostavni ljudi traže pomoć, a ne idu tumačiti doktoru kako bi on trebao njima pomoći.

GENN

Poštovani doktore, obzirom da su se tegobe nastavile, bronhitis i laringitis
a nije išao u vrtić niti reagirao na terapiju flixotide, doktorica ga je poslala na 24 h ph metriju.

DG. GERB K 21.9
broj refluksnih epizoda 103, broj refluksnih epizoda duljih od 5 min: o,
refluksni index 3,1, Johnson- DeMeester score 18,6 %, Boix-Ochoa score 17,9 %

terapija Controloca 20 mg, 1 tabl.

pitanje:
Da li se može izliječiti?
Da li je potrebno raditi još neke pretrage?
U kojem slučaju se opet uvodi terapija Controloc ili neka druga?
Da li se opet treba ponoviti nakon nekog vremena 24 h ph metrija?

Lijepi pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Prvo i prvo, prema navedenim nalazima dijete nema GER, ali doktorica ipak misli da ima, pa je dala Controloc. Ako mu u roku od par dana bude očito bolje, to bi bio dokaz u pravcu GER-a. No, ovom pH-metrijom nisu uhvaćeni kriteriji za nedvosmisleni GER (refluksni indeks nije veći od 5%, nema niti jednu refluksnu epizodu dužu od 5 min - jedno ili drugo bi ga kvalificiralo za GER; a od skoreva, Johnson-DeMeestre je tek lagano povišen, a Boix-Ochoa je normalan), dakle kriteriji sa 3:1 govore protiv GER-a).
GER, ako ga iam, može se smiriti nakon terapije od najmanje 6 mjeseci (antacidi, npr. Controloc itd.).
pH-metrija se m ože ponoviti da se vidi da li su nalazi normalni (no, većina ih je i sada n ormalan, pa je pitanje što bi se dobilo).
Ako se razmišlja o GER-u, a on nije previše očit u pH-metriji, onda treba učiniti 2 jednostavna poteza: prestati ga hraniti ilinapajati noću, i ne davati jesti iza 18 h.

GENN

Hvala na odgovoru!

Još jedno pitanje:
Dijete ima zadah iz usta (kao po gnoju), ima ga stalno, jače je izražen kad je bolestan.
Od čega nastaje?

Darko Richter, dr. med.

Karijes, ili kronično promjenjene tonzile.

Darko Richter, dr. med.

Od karijesa ili kronično promijenjenih tonzila.