Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Liječenje astme

ibrahim

Možete mi najbolje objasniti na koji način se liječi astma kod djece.Pod tim podrazumijevam koja se terapija preporučuje. .

UNAPRIJED HVALA

Dr.Darko Richter

Astma u djece, ukoliko je stupnjevana kao perzistentna ili trajna, a to je najveći broj astmi u djece, liječi se inhalacijskim kortikosteroidima koji dolaze u pumpicama (sprejevima) i primjenjuju se preko pomagala koja zovemo "spacer-i" (čit. spejser). Za dojenčad i manju djecu to je BABYHALER, za veću djecu i odrasle to je VOLUMATIC. Ukoliko se javljaju povremene smetnje unatoč toj terapiji, primjenjuje se VENTOLIN, također u pumpici preko "spacer-a". Samo u blagoj povremenoj astmi ne daju se inhalacijski kortikosteroidi, već se intervenira VENTOLIN-om samo kada dođe do pogoršanja i kaa to pogoršanje u djeteta, prema prethodnom iskustvu, prolazi samo s tim lijekom. Od tableta na raspolaganju je SINGULAIR, ali tek za djecu od 6 godina na više, i to obično u kombinaciji s inhalacijskim kortikosteroidom.