Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Limfni cvorovi kod bebe od 13 mj.

Lucky29

Poštovani,
Prije 3 tjedna na potiljku bebe od 13 mjeseci primjetila sam kao kvrgicu pod kožom. Za par dana je narasla na oko 1 cm, ovalna je i pojavile su se jos 2 malene kao kuglice sa svake strane potoljka. Sve su pomicne. Isli smo kod pedijatrice koja je pregledala sina i rekla da su u pitanju upaljeni limfni cvorovi zbog upale grla (koju mi ni po cemu nismo primijetili). 01.09. vadio je krv. Stavke koje od stupaju su Eritrociti 5.16 (ref 4-5), Limfociti 78 (18-60) te Segm. neutrofilni granulociti 10 (23-66). Prema pedijatrici radi se o necem virusnom i kaze da se cvorovi trebaju vratiti u normalu kroz 10 dana medjutim toliko je proslo a oni su i dalje isti na opip. Beba se normalno ponasa. U vrijeme kad smo primijetili cvorice imao je dosta uboda komarca te mu izbijanju zubi. Molim za savjet sto dalje ciniti? Hvala i lijep pozdrav!

Lucky29

Poštivani,
Kako se limfni cvorici nisu povukli ponovljena je danas krvna slika te su stavke koje ovaj put odstupaju Eritrociti 5.66 (4-5), Hemoglobin 151 (109-138), Hematokrit 0.416 (0.320-0.404), MCV 73.5 (73.8-89.4), MCHC 363 (300-350), Segm. neutrof. granulociti 20 (23-66), Limfociti 66 (18-60), Atipicni limfociti 2 (0).
Molim misljenje.
Hvala
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi ne ukazuju da je u pitanju neka sistemska infekcija, u drugom nalazu je možda riječ da je dijete bilo žedno (nešto više razine crvenih krvnih zrnaca), ostalo je u granicama normale za dob. Ubodi komaraca ili tjemenica su najčešći uzrok povećanih limfnih čvorića na glavi.