Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mandarine

katarina

Postovani,
moja curica koja ce u ozujku napuniti dvije godine jako voli mandarine.
U stanju ih je pojesti 6-7 za redom, pa pauza od cca 1-2- sata. Nakon toga opet trazi mandarine za jesti. Da li postoje nus-pojave ukoliko se "prejede" mandarina.

Dr. Darko Richter

U svemu treba biti mjere, pa tako i u konzumiranju mandarinki. Mandarinke ne sadrže neke posebno toksične tvari koje bi u velikoj količini činile probleme, ali prenajedanje bilo čime nije baš dobro. Ako razvije neke smetnje, bit će to najvjerojatnije proljev. Neke namirnice, npr. gorki bademi, sadržavaju cijanide, i, u velikim količinama mogu škoditi.

Lorena

Kako se kod 12-eg djeteta riješiti ovog parazita.
Hvala

Dr. Darko Richter

Vaš liječnik dat će vam recept za lijek metronidazol (MEDAZOL, EFOLORAN), koji se djeci s lamblijazom daje u dozi od 5 mg/kg, triput na dan kroz 5 dana. Iz vaše poruke nije jasno koliko je staro vaše dijete (12 mj. ili 12 god.?), neki lijekovi imaju dobna ograničenja (treba uvijek provjeriti prije propisivanja).