Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

meso i voće

petra

Poštovani
Da li je djetetu od 8 mjeseci dovoljna količina mesa 10 g odnosno 16 g koliko sadrže gotove Hippove kašice i koliko puta tjedno? U drugoj literaturi čitala sam da se preporuča količina od 50 g pa me to zbunjuje a pedijatar mi preporuča gotove kašice. Isto pitanje za voće.
Unaprijed hvala.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Petra, nažalost, Vaše pitanje nije kompletno. Osnovni sastojak mesa su bjelančevine koje se, međutim, nalaze i u mlijeku. Pored toga, iskoristivost bjelančevina iz različitih vrsti mesa, kao i iz različitih mlijeka (majčino, kravlje !?) nije ista. Sami navodite neku literaturu... U pravilu u takvoj su literaturi navedene tablice potrebnih hranjivih sastojaka i njihova dnevna potreba po dobi djeteta. Međutim, nemojte se iznenaditi i tablice mogu biti do neke mjere različite, što jasno govori da nema matematike u biologiji. Najvažnije je praćenje općeg stanja djeteta, njegove tjelesne težine i psihomotoričkog razvoja. Također je i apetit značajan pokazatelj dobrog zdravlja. Sasvim usput, hrana farmaceutske industrije je preporučljivija (Vaša pedijatrica je u pravu) jer je višestruko kvantitativno i kvalitativno kontrolirana. Ograničenja za voće znatno su manja - voćne kašice uvijek su dobro došle. Mnogo pozdrava uz dobar tek Vašem djetetu.