Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

moroxella catarallis

iva

Ova je bakterija nađena u nosu moje kćeri, pa bi molila nekoliko informacija o tome koliko je opasna i što može prouzročiti.
Bolest je započela sa crvenim osipom za kojeg je pedijatar mislio da je šarlah, no nakon brisa, utvrđeno je da se radi o moroxelli.
Terapija je Klavocin.
Dijete ima 19 mjeseci.

Dr. Darko Richter

Moraksela može uzrokovati gornje i donje dišne infekcije, kao npr. gnojni rinofaringitis, upalu srednjeg uha, brohitis i upalu pluća. Slučajan nalaz u obrisku nazofarinksa uglavnom je bez većeg značenja. Može se i ne mora pokušati tretirati antibiotikom.