Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

nalaz urina

sandra

Moja beba stara je niti mjesec dana na pregledu smo napravili nalaze urina i leukociti su 10 o cemu bi se moglo raditi? Unaprjed zahvaljujem

Dr. Darko Richter

Nalaz uredan.

MD

Premalo podataka za ikakav zakljucak o urinu. Zasto ste radili urin djetetu od manje od mjesec dana?

000Tasa000

Poštovani, dječak od 18 mjeseci, unazad par dana, svako jutro je plakao tokom mokrenja, dok preko dana nije imao problema. Kvalitativna analiza urina je pokazala: izled- zamućen, boja- sv. zuta, specifična težina-1.006, nitriti-neg, pH 7, albumin 1+, glukoza-neg, aceton 1+, urobilinogen-neg, bilirubin-neg, eritrociti/hemoglobin 1+, leukociti 2+. Mikroskopski pregled sedimenta je: eritrociti 2, leukociti 143, bakterije 30. Po preporuci pedijatra mažem mu Gentamicin ova dva dana, dok ne uzmemo uzorke za urinokulturu i sada više nema problema sa bolnim mokrenjem. Moje pitanje je, da li prisustvo abumina i acetona može da upućuje na nešto opasnije poput dijabetesa ili bolesti bubrega? Takodje, brinu me vrijednosti leukocita. Da li su previše povišeni i koje je Vaše mišljenje o ovim nalazima? Izvinite na dužoj poruci i hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Aceton se uobičajeno pojavljuje nakon perioda gladovanja, važno je da nema šećera u urinu. Riječ je o blažoj upali, vjerojatno spolovila, tako da blago povišeni leukociti i nešto albumina u mokraći ne bi trebali ukazivati na bolest bubrega.