Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

nedonosce

Sanja

Postovani,

Moja je drugarica rodila u 32.tjednu rudnoce bebu tesku 1700g.Sa 2 tjedna su napustili bolnicu teski 2000g. Dijete je 24.08.2002 napunilo godinu dana, ali jos nece sijesti samo, izgovoriti pokoju rijec, pedijatar je rekao da ima probleme sa kicmom, glavu drzi navise i zavajenu unatrag, duzina je manja nego li kod dijeca njegovog uzrasta, u stvari ponasanje je kao kod 5-6 mjesecne bebe. Buduci da sam procitala da nedonosene bebe ustizu razvoj svoje vrsnjake vec sa godinu dana, mene zanima dali ce ova nasa bebica ima jos sanse tek da razvije kicmu, i uopste dostigne svoje vrsnjake?

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Sanja, jako ću Vas razočarati ! Bez pregleda djeteta, nije moguće odgovoriti. Jedino što Vam mogu kazati jest da bi, za početak, bilo uputno da dijete pregleda neuro-pedijatar kako bi točno ocijenio neurološki status djeteta (eventualno uz druge pretrage) i preporučio odgovarajuću razvojnu habilitaciju. U tom životnom razdoblju još su mogući pozitivni pomaci. U Zagrebu Vam stoji na raspolaganju Klinika za pedijatriju KBC-a Zagreb, sa zavodom za neurologiju na Rebru (01 2388 888).