Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

promjena formule dojenačkog mlijeka

petra

Poštovani,
Imam dijete od 5 mjeseci koje već dva mjeseca uzima Comformil 1, uredno dobiva na težini iako često bljucka te su joj stolice zelene, smrdljive i rijetke, a ima jednu dnevno. Pedijatrica savjetuje prijelaz na Aptamil ali tako da mjesec dana koristi Aptamil 1 te od navršenog šestog mjeseca Aptamil 2 (iako na kutijama mlijeka piše da je br. 2 od četvrtog mjeseca). Budući da je beba zadnjih mjesec dana stalno gladna ne bih li mogla odmah preći na Aptamil 2 (s dohranom počinjemo tek kad napuni šest mjeseci, zasad uzima samo u večernji obrok rižine pahuljice)? Da li je točno da dijete mora početi s dohranom kad se pređe na formulu br. 2 ? Da li mojoj bebi nedostaje hranjivih tvari i vitamina?
Unaprijed hvala na odgovoru.

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Petra, odmah u početku moram napomenuti kako žalim što Vaše dijete nije na prirodnoj prehrani. Ali, što je, tu je ! Najvažnije je da dobiva na težini i da je opće stanje uredno. Bljuckanje je u toj životnoj dobi gotovo uobičajena pojava, a koja u pravilu nije u vezi s vrstom mlijeka, već s činjenicom da mehanizam ulaska jednjaka u želudac nije još u cijelosti sazrio, pa se određena količina uzete hrane neposredno nakon obroka i u vodoravnom položaju prelijeva iz želuca u gornje puteve probavne cijevi. (Ima, naravno i drugih uzroka bljuckanju i povraćanju, te nije jednostavno biti ovako "na daljinu" siguran - umiruje činjenica da je Vaše dijete pod kontrolom pedijatra). Izgled stolice ne mogu komentirati. Mijenjanje hrane zaista treba provoditi postepeno, a načina ima više, a jedan od njih je onaj koji Vam je Vaša liječnica napomenula. Ako je podnošenje nove hrane dobro, prelazak može biti i brži. Kako je dijete na umjetnoj prehrani, može već sada dobivati voćne kašice, povrće, ali je i to potrebno uvoditi postepeno (jednu namirnicu po jednu, a ne istovremeno), jer u slučaju nastanka nekih nepoželjnih simptoma, nećete znati koja ih je hrana uzrokovala. Hrana koju proizvodi farmaceutska industrija namijenjena je djeci određenih uzrasta, sadrži sve potrebne tvari u količinama namijenjenim određenoj dobi i strogo je kontrolirana. Srdačni pozdravi !