Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Nemirna beba

MamMam

Poštovani doktore, beba skoro 6mj stara, lijepo napreduje ali sa snom imamo problema, beba se sama uspava ali usred noci se budi ne trazi ni jesti ni piti ne trazi ni kontakt vec se baca okrece puza i posjeda se u kreveticu. To krene raditi u snu pa se razbudi od silnog nemira i ne postoji nacin da se vrati brzo u san vec faze budnosti traju i sat i dva. Naravno da je danju nervozan nakon takvih noci. Po danu spava minimalno. Pol sata do 45 min 2 do 3 puta u danu. Pokusali smo sa ranijim umirenjem i spavanjem bilo je jos gore, sa masazom kamilicom kupkom ususkavanjem mazenjem dudom nista ne funkcionira. On se probudi i divlja budan. Zaspi potom sam ili nakon sve akcije trazi jest pa zaspi. I opcenito mu san jako nemiran. Nekad cvili nekad gunda. Nisu zubi nije probava nije ni prevruce ni prehladno. Vise neznam kako ga umirit da te faze budnosti traju kratko ili da ih izbjegnemo. To traje vec malo vise od 4 mjeseca. Mislim da takav san nije kvalitetan i iskreno se nadam vasoj pomoci. Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Navedeno ne ukazuje na bolest, naprosto postoje dosta velike varijacije u spavanju i katkada to može biti dosta naporno za roditelje. Pokušajte smanjiti dinamiku doživljaja u kasnijim popodnevnim satima pa sve do spavanja - ako dijete iz visoke razine razbuđenosti/razigranosti utone u san tada ima burnije snove.

MamMam

Hvala Vam na odgovoru no vec sam navela da smo to isprobali i on je tada bio jos gori faze budnosti su trajale jos duze jer kao da ima viska energije kad ga nastojimo umirivati od popodnevnih sati prema veceri. Nikad ne ide iz potpune zaigranosti u nocni odmor. Prije spavanja slijedi kupka njezno mazenje priguseno svijetlo bez glazbe bez igre cak i stariji sin se mirno igra da ga ne uzbuduje. Medutim se opet mrda u snu sto ga probudi jer stalno hoce nekud krenut. Jasno mi je da su to razvojne faze ali nema nacina da ga vratim u san vec smo budni po sat dva usred noci dok se on baca po krevetu i potom je nervozan citave dane i umoran. Dok traju te budne faze ne palimo svjetlo ne dizem ga iz krevetica ne pticam mu. On zna sam zaspat ni ne trazi me. Al taj silni nemir njemu smeta a ja vise neznam kako mu pomoc

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema univerzalnog recepta, u načelu samo strpljenje...