Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Neugodan zadah kod bebe od 10 mjeseci

dnikolas

Poštovani, naš sin ima 10 mjeseci i već 2 mjeseca ima vrlo neugodan zadah. Unutar ta dva mjeseca smo 4 puta bili kod pedijatra, 3 puta vađena krv s urednim nalazom, 2 puta urađeni brisevi nosa i grla s također urednim nalazom( nije izolirana bakterija), temperaturu je imao samo jednom koja je trajala 1 dan, dobio je prvi zub,a pretrage su pokazale da nema virusne ni bakterijske infekcije i od tada taj zadah svakodnevan bez obzira na doba dana.Zubići mu niču uredni, jede normalno, vesel je ali taj zadah je sve oštriji i neugodniji,toliko da se osjeti u sobi u kojoj spava. Uz sve navedeno i u tom periodu on dok spava hrče i ima isprekidan i nekvalitetan san. Sekret iz nosa trenutno nema,a kada ima onda je proziran i traje 2-3 dana.
Pedijatrica pregledom ne nalazi ništa što bi upućivalo na infekciju, ali ja osjećam da nešto ipak nije u redu...
Uz njega imamo još dvojicu starijih sinova, 10g. i 6g., kod njih bi nakon takvog zadaha brzo nastupila angina.
Molim Vas da mi savjetujete što nam je činiti,kome se obratiti(možda neki privatni specijalist) i koje pretrage da još tražim? Mi smo iz Poreča.
Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu napisanom uzrok zadaha je treći krajnik - riječ je o strukturi koja se nalazi na kraju nosa, straga, na prijelazu u ždrijelo. Izgleda kao sluzavi karfiol i u njemu se razmnožavaju bakterije. Hrkanje i glasno disanje noću indirektno upućuju na to. No nema indikacije za operativni zahvat, a još manje za brriseve ili davanje antibiotika. Ispirakte nos 2,3% otopinom morske vode, 2-3x na dan, temperatura zraka u kući maksimalno neka bude 21 stupanj C i vlažite zrak. Kupanje u moru (čim to bude moguće) će riješiti ovaj probem, barem privremeno.