Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Novorođenče sporo dobiva na težini

toxiclystronger

Poštovani doktore,
beba je rođena 31.3. s 4120g i 53cm. Ostale smo u bolnici 6 dana jer sam ja imala jako težak porod i primala sam antibiotike. U rodilištu je uz dojenje dobivala i dohranu, a otkako smo doma isključivo doji. Na otpustu je 5.4. imala 3800.
Ostalo ju je vagala patronažna na istoj vagi bez pelene:

Dakle tek je s točno 3 tjedna vratila porođajnu težinu. Beba ovako ne djeluje nezadovoljno, redovito doji i puni pelene (obavezno 8 popiškenih, a od njih ili sve ili 7 i pokakanih). Patronažna kaže da je to super sve i da se ne brinem. Međutim, meni se to čini kao slab prirast. Je li njena težina zabrinjavajuća ili je zbilja ok?
Unaprijed hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako prosječno napreduje 20 g dnevno tada nema razloga za brigu, čini se da po zadnjim vaganjima ide dobro.

Maja29

Poštovani,

Moja djevojčica je rođena 13.2. Sa 2840 grama i 48 cm, 13 dana prije termina. Ivf trudnoca. Iz bolnice je izašla sa 2640, a porodajnu masu je vratila za 4 dana. Isključivo je dojena, s time da je gotovo cijeli dan provodila na dojci, kako je tražila tako sam joj da i dala. Od tada lijepo dobiva na kilazi, u prvom mjesecu je dobila 1200, u drugom 1000 g, međutim od zadnjeg vaganja kod pedijatra koje je bilo prije 12 dana je dobila samo 50grama! Što mi je jako cudno pogotovo s obzirom da je prije baš lijepo dobivala na kilazi. Ne primjećujem kod nje neke promjene u vidu ponašanja.

Nas pedijatar nam kaže da se ne opterećujem. Što vi kažete? Ja se pitam da li grijesim što joj sad ipak kad bude preko sat vremena na dojci dam dudu jer smatram da više ne vuče aktivno? Isto tako me zanima da li je moguće da mastitisi koje često imam (otvrdne i boli jedan dio dojke, bez temperature) utječu na količinu mlijeka, mozda ga nema dovoljno za njene potrebe za rastom?
Ili je to sad samo "faza"?

Hvala,
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prepručam kontrolu težine, katkada se potkrade greška. Prosječno bi dijete trebalo dobijati 15-20 grama dnevno. Nastavite s podojima na zahtjev, za otvrdnuća na dojci obratite se patronažnoj sestri. Ako ne napreduje dovoljno preporučam pregled kod pedijatra i pregled urina.