Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

odvikavanje od pelena

Đurđica

Već šest mjeseci neuspješno pokušavam svoje dijete od 2,8 godina odviknuti od pelena. Slijedila sam sve moguće savjete i metode za toillete training, ali on uporno odbija ići na tutu. Ne forsiramo ga da mu se ne zamjeri sve to. Kada ga se jako moli i kada je raspoložen može, ali uglavnom sam nikada ne traži. Strašno! Već smo svi frustrirani i ne znamo šta da poduzmemo. Moram napomenuti da je mali inače potpuno zdrav i vrlo inteligentan i sve brzo uči.
Molim za nekakav savjet koji će nam pomoći da uspješno prebrodimo i ovu fazu razvoja.

Zahvaljujem na vašem odgovoru.

Dr. Darko Richter

Najvažnije je ne izgubiti živce. Mogu vas umiriti time da je skoro nepoznato da je netko, inače zdrav, odrastao, a da nije naučio kontrolirati stolicu. S mokrenjem može biti malo drugačije: ako nikada ne kontrolira mokrenje govorimo o primarnoj enurezi, a ako je jednom naučio, pa prestao, o sekundarnoj enurezi. U prvom je slučaju najčešće riječ o nekoj bolesti mokraćnih organa ili središnjeg živčanog sustava (iz kojega se luči jedan hormon za koncentriranje mokraće),a u drugom slučaju može, osim ovoga, biti po srijedi i psihogeni faktor (npr. rođenje drugog djeteta i strah da će se izgubiti pažnja roditelja). Sada ću vam dati jedan osobni svjet: imam troje djece od kojih sam dvoje naučio toj vještini, a jedno još nije doraslo jer ima 7 mjeseci. Prvo dvoje naučilo je kontrolirati stolicu i mokrenje s nekih 2 i 1/2 godine, i to najprije stolicu danju, pa stolicu noću, pa mokrenje danju, pa mokrenje noću. No, nije sve išlo jako galtko, ali niti žena, niti ja, nismo puno gubili živce. Dok god nam je bilo jasno da dijete ne shvaća čemu u stvari služi sjedenje na tuti (misli da tamo dobiva bonbone ili čitanje priče) nismo intervenirali. No kada smo uočili da se radi o "ucjenjivanju" ili o stavu "može mi biti jer skaču oko mene" primijenili smo ovu metodu: pranje guze u nešto hladnijoj vodi, uz objašnjenje, da se ta prljavština sada može oprati samo tako. Tada je umetanje i mokrenje u pelenu prestalo skoro odmah. Klinci su to shvatili kao nužnost, koju mogu izbjeći vlastitim angažmanom (za koji su bili zreli). Najvažnije je da ne gubite živce i ne kažnjavate djecu zbog toga, već i pozitvnu i negativnu stimulaciju izvedete kao neku nužnost u čemu, naravno, dijete ne smije doživiti nikakvu stvarnu štetu. No, naravno, svatko mora te stvari individualno. Ljudi danas misle da nekakva struka na sve mora dati odgovore, a riječ je o najprirodnijim etapama u razvoju, o kojima, ponavljam, najčešće nema razloga paničariti.

Đurđica

Moram Vam se pohvaliti da je dva tjedna nakon moje zadnje poruke klinac odjednom usvojio sve vještine i prihvatio odlazak na wc i za jednu i za drugu potrebu. Stvarno me je iznenadio.
Pelene još samo stavimo po noći (za svaki slučaj, iako primjećujem da je ujutro suha).
Zahvaljujem na vašem odgovoru i potpuno se slažem da ne treba paničariti, jer djeca spontano prođu sve faze razvoja ako su zdrava.

Lijep pozdrav.