Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

omega 3

natalinatali

Poštovani doktore,

kada je dijete alergično na ribu, na koji način može nadomjestiti omega3, jer vidim i kod dodatka za prehranu omege je sastav riba? također molim savjet, dijete od 4 godine je imalo potvrđene alergije na ribu i orašaste i to prick testom, te je na mola povraćalo a na blagi dodir s nutelom razvila osip, te stoga te namirnice nisam davala tri godine. Međutim na ponovnom prick tstu nakon 9 mjeseci ne pokazuje ništa. E sad koliko god sam radosna zbog toga, strah me započeti sa uvođenjem ribe i orašastih, pa molim vaš savjet. Puno hvala, neizmjerno smo sretni što možemo uvijek računati na Vaš odgovor, jer roditeljstvu daje sigurnost. Pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Trebalo bi napraviti specifični IgE na ribu prije pokusnog davanja, za očekivati je da je vrlo nizak te da će se riba moći uvesti bez problema, isto vrijedi i za lješnjak. Kada postoji alergija na ribu omega 3 se može nadoknađivati iz drugih namirnica - avokado, maslinovo ulje, morske alge (prodaje se kao veganski omega 3 proizvod).