Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prijenos herpesa na novorodence

Nina22122022

Poštovani doktore,

Zanima me da li beba moze dobiti od mene sada zarazu herpesom ukoliko sam ja herpes imala i prije trudnoce i tijekom trudnoce? Odnosno zanima me da li je beba dobila antitijela dok sam ja imala herpes tijekom trudnoce pa je sada imuna?
Beba ima 22.dana, a ja sam herpes na usni imala par dana nakon poroda, i sad opet nakon tjedan dana od prolaska prvog.
Najvise se brinem jer sam ga ljubila netom prije nego sto mi je izbilo.
Pijem vitamine za imunitet ali izgleda da mi je trudnoca ozbiljno narusila imunitet kad mi se opetovano ponavlja izbijanje.
Hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najveći rizik prijenosa je kada postoji genitalni herpes i kada porod ide prirodnim putem. Drugi načini prijenosa su iznimno niskog rizika. Perite ruke i u aktivnoj fazi nosite masku kada ste u bliskom kontaktu.

Nina22122022

Hvala na odgovoru. Iskljucivo dojim pa se nadam da i to pruza nekakvu zastitu.
Koliko je opasan virus za bebu? Koje komplikacije izaziva ta vrsta herpesa kod tako malih beba?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Virus herpesa bude jako opasan, uzrokuje upalu mozga. No prema svim podatcima iz literature i osobnim iskustvima probem je jedino genitalni herpes i porod u toj situaciji.

Nina22122022

Hvala doktore na odgovoru.
Jos bih vas upitala za savjet sto mogu uciniti jos za sebe da sprjecim opetovano izbijanje? Nastojim jesti zdravo, pijem vitamine, ali herpes uporno izbija u prosjeku svakih 7-10 dana, negdje sam procitala da je moguci okidac izbijanja i hormoni? S obzirom da dojim a samim time se luci i hormon prolaktin, zanima me da li ce se organizam ikad naviknuti na to i samim time prestati izbijanje herpesa?
Stalno sam u strahu radi bebe, jako mi je to stresno stalno iscekivati kad ce se opet pojaviti herpes.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Posavjetujte se s infektologom da li dolazi u obzir preventivno uzimanje antivirusnog lijeka (aciklovira).