Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

opasnost od šarlaha

Iva

Moja djevojčica od 4 i pol godine, ima šarlah i pije Sumamed. Imam i tromjesečnu bebu. Postoji li opasnost da i ona dobije šarlah? Mogu li je ikako zaštititi i je li kod nje potrebno napraviti bris grla i ždrijela.
Molim vas odgovor na još jedno pitanje?
Bebi smo prošli tjedan napravili ultrazvuk kukova i nalaz je sljedeći: "kl nalaz na kukovima je uredan, uz obostrano acet displazija". Pojasnite mi molim Vas što to znači, može li biti posljedica rođenja bebe prije termina(rođena s 38 tjedana) i što trebam poduzeti?
Ortoped je rekao da nije potrebno široko povijanje? smatrate li da je to u redu.

Dr. Darko Richter

Nema neke opasnosti za dojenče od 3 mj., jer šarlah u toj dobi praktički nije poznat. Ipak, moguće je da dobije streptokoknu bolest, tzv. streptokokozu (očituje se kao uporno curenje rjetkog iscjetka iz nosa, krasticama oko nozdrva i prenošenjem infekcije na druga mjesta na licu i koži). Možete i kod dojenčeta napraviti briseve (potrebo učiniti oba brisa: nosa i ždrijela). Što se tiče nalaza kukova, slažem se s vama da je proturječan. Najbolje je pitati za drugo mišljenje kod još jednog ortopeda. U Zagrebu imate dječje ortopede u Klaićevoj te na Šalati. Inače, dijete rođeno s 38 tjedana nošenja ne smatra se rođenim prije termina, koji pada između 37 i 41 tjedan gestacije i u tom smislu, osim ako nije rođeno na zadak, nema dodatnog rizika za displaziju kukova.