Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ortoped

Andreja

Imam dijete od 2. g., ponekad dok hoda malo zabacuje nogice unutra. Inače mi se sve čini normalno (nije hodao u hodalici).
Zanima me kad treba ići kod ortopeda, da li je normalno da dijete do 3. g. ima platvus ?

Dr.Darko Richter

Dijete do 2 ili 3 godine normalno ima lagano zaobljene "O" noge, a zatim u školskoj dobi one prelaze u lagani "X", da bi se tijekom puberteta izravnale. U fazama najbržeg rasta, u prve dvije godine treba dodavati vitamin D, a vjerojatno to nije na odmet niti u pubertetu (iako nije službena preporuka). Naime, ako djetetu nedostaje vitamina D, slabije iskorištava kalcij iz hrane (bez vitamina D ne koristi dodavanje kalcija u hranu) i kosti su slabije mineralizirane, tj. mekše, pa se krive: u prve dvije godine pojačano u "O" oblik, a kasnije u "X" oblik. Treba vidjeti da li kod vašeg djeteta noge nisu malo jače oblikovane u "O" formu pa da ih zato zabacuje unutra. Što se tiče platfusa (od njemačkog: platt Fuss = ravna stopala), luk stopala normalno se razvije do 6. godine života, pa je ranije, osobito u dobi od 3 godine teško govoriti o platfusu.