Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

"Pilece" grudi

Antonio

Bok! Evo, trebam pomoc! Imam 17 godina i lijecnik je ustanovio da imam "kokosje grudi" i to blago izbocenje, znaci nije strasno. Preporucio mi je vjezbe u teretani, plivanje itd. no nekada stignem vjezbati, ali vecinom puta ne jer sam u skoli u drugom gradu, a tamo bas i nemam vremena za vjezbe. Svi mi ostali preporucuju isto. Mozete li Vi biti nesto konkretniji i reci mi postoji li neki aparat, lijek, vjezba ili neka sprava s kojom se to moze brzo i efikasno rjesiti? Osjecam se tako drugacijim od ostalih ljudi. Sram me je! Molim Vas, pomozite mi! Hitno mi treba Vasa pomoc! Puno hvala!

Dr. Darko Richter

Opis nije dostatan. Da li se radi o izbočenju grudne kosti (sternuma) i da li je simetrično, ili postoji grba više na lijevoj ili desnoj strani. Ako se radi o grbi, tada je najčešće više lijevo ("srčana grba"blunk kao posljedica povećanja srca zbog neke srčane greške. Čini mi se da to ne opisujete. Ako je izbočenje više šiljsato, poput prmaca broda, u sredini sternuma, zove se "kokošja prsa" i ranije je često bilo posljedica rahitisa, a moglo se raditi i o čisto ortopedskoj malformaciji. Već dugo gledam vašu poruku i ne odgovaram sve do sada jer mislim da problem spada u domenu ortopedije, pa vas upućujem da, ukoliko niste umireni savjetom svojeg liječnika, pođete na konzultaciju ortopedu.