Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

osip ili šarlah ili ekcem?

Ena

Poštovani?
Već sam se javljala u vezi šarlaha i hvala na odgovoru, ali moje muke se nastavljaju.
Krenut ću od početka, prije 15 dana moj sin od nepune 4 godine (3 i 10 mjeseci) je dobio temperaturu 38,2 i stisnulo mu se grlo pa sam mu ja dala Plicet sirup (i prije ga je pio). Temperatura je trajala i sutradan kad se osuo po leđima i trbuhu žarko crvenim prištićima koji su ga užasno svrbjeli. Naša doktorica opće prakse nam je dala Silapen i rekla da mu je upaljeno grlo i da je taj osip vjerojatno blagi oblik bakterijskog šarlaha.
Pio je Silapen 9 dana i osip je prošao. Nakon dva dana od sirupa opet je dobio temperaturu 38,1 i sitniji osip i manje crveniji od prvog puta ali je isto tako svrbio. Doktorica je rekla da mu je grlo sad dobro i poslala nas u ambulantu za kožne bolesti, gdje je doktor rekao da to nije šarlah nego ekcem i dao nam mješavinu kreme sa Belodermom.
Međutim, naša doktorica govori da ta krema za dijete od 4 godine nije najpametnije rješenje osobito mazati na tako veliku površinu (osip se malo proširio i na noge) i da ona svoje dijete nebi mazala s njom.
Sad Vas ja lijepo molim Vaše mišljenje jer ja više ne znam koga da poslušam i šta da sa sinom već pokušam da ga spasim muke.
Srdačni pozdravi!

P.S.
Pročitala sam pismo gđe. Mirande - nervozno dijete i mislim da i mi imamo sličnih problema s našim sinom. Naime, i on često zna biti nervozan i agresivan grubo gleda i postavlja se doslovno u položaj borbe šakama ako ga netko samo nešto pita ili odgovara neljubazno glasno vičući, dosta gleda crtane posebno Pokemone i već se dugo nije s nečim zaigrao, a s druge strane u vrtiću je miran i surađuje u svemu. Inače je veoma inteligentan, već odavno odlično govori i veoma dobro slaže rečenice (pravi je star-maleni), također je i društven i čini mi se kad je doma da je usamljen da mu je dosadno, također slabo jede i to nešto što pojede uopće nije raznoliko, često puta je gladan a tvrdoglavo odbija hranu.Ja se iskreno nadam da će se malo promjeniti kad za par mjeseci dobije brata ili sestru (za sada se veoma raduje prinovi i uopće ne pokazuje ljubomoru).
Na kraju je ovo pismo postalo veoma zbrkano ali se nadam da ćete shvatiti i bar mi djelomično pomoći.

Dr. Darko Richter

Ekcem (atopijski ekcem ili neurodermitis infantum) se povremeno liječi kremom ili masti kao što je Beloderm. To je pravi lijek, i daje se samo u pogoršanju kožnih promjena, nastojeći ograničiti trajenje primjene na nekoliko dana. Dugotrajna primjena dovodi do stanjenja kože i prosijavanja žilica, pa to treba izbjeći vrlo probranom indikacijom za primjenu krema sličnih Belodermu. Inače, ekcematičnu kožu treba njegovati običnim neutralnim kremama, mastima, losionima ili mlijekom, dvaput dnevno, a svakako nakon tuširanja i kupanja. Kože treba na taj način održavati dobro hidriranom, tj. vlažnom, i smetnje će se smanjiti i prorijediti, te Beloderm neće bit prečesto potreban. Neurodermitis s vremenom slabi, tj. smanjuje se, a može i potpuno nestati tijekom djetinjstva.