Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pomoc roditeljima

Vesna

koji imaju hiperaktivno djete ?
Treba nam savjet kako postupati u odredjenim situacijama,npr.
ujutro prije polaska u skolu treba mu svaku stvar posebno reci, sta da uradi.
Kad trebamo izaci iz kuce na neki izlet ili u posjet prijateljima, nikad mu se ne ide, a kad ga uspijemo nagovoriti, onda je problem da se vratimo kuci.
U skoli ima probleme kad ga neko zadirkuje, ne zna se suzdrzati pa cesto vraca nasiljem.
Poceli smo terapiju ritalinom od 5 mg od pocetka skolske godine.
Kako da mu pomognemo (a i nama) da nam svima bude lakse u svakodnevnim odnosima u kuci.
Da li postoji literatura u vezi poremecaja u pozornosti gdje mozemo malo vise procitati o toj bolesti na internetu ili neka knjiga i da li nam mozete dati nekoliko tipova kako da uspostavimo dobro odnose.
Sin nam je star 9 godina.
Hvala!

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Vesna, čini mi se da Vam je potrebna stručna pomoć najprije pedijatrijskog neurologa, zatim psihologa i sl. Savjet dat kompjutorom, a bez stvarnog uvida kompetentne osobe u ponašanje djeteta i cjelokupnu situaciju bio bi neozbiljan. Dob od 9 godina vrijeme je za učinkovitu i u praksi provođenu potporu. Teoretska saznanja redovito "padaju u vodu" u pokušaju konkretnog provođenja. Situacija se može i pogoršati, kako kod kuće, tako i u školi - jedan neuspjeh rađa drugi, a to ni Vama, niti Vašem djetetu nije potrebno. Želim Vam mnogo sreće.

Vesna

Naravno da smo se savjetovali sa psihologom i idemo na redovne sanse jednom tjedno.
Dopunska literatura ne bi skodila.
Sad otvaraju i seanse za roditelje od hiperaktivne djece.
Isto tako otvaraju i grupni rad sa djecom (grupa od 5-6) djece koji imaju slicne probleme koji putem drame i razgovora pokusavaju rjesiti probleme.
Postoji mogucnost da u skoli ide jednom tjedno kod psihologa da putem drame rjesi probleme.
Pitanje koja od ova tri nacina je najbolji za njega , u medjuvremenu idemo samo kod psiholaga koji nije u sklopu skole, a dali su nam jos dve mogucnosti, naravno da izaberemo jedan od 3.
Sta predlazete,koja je terapija najbolja da mu pruzi samopouzdanje i da se sto lakse uklopi medju djecu u skoli?
Hvala, Vesna!!