Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pothranjenost

BBee

Poštovani doktore,

Molim Vas za mišljenje. Riječ je naime o mojoj nećakinji staroj točno 4 mj. Porođajna težina 3600, dužina 51, apgar 10/10, rođena carskim rezom. Isključivo je dojena od prvog dana.
Na današnjoj kontroli kod pedijatra rečeno je da je beba pothranjena. Težina 6300, dužina 66,7. Oboje roditelja su relativno visoki i skladne građe. Beba izgleda (i sama sam majka) sve samo ne pothranjeno.
Izuzetno je vesela, nasmijana, guguće, komunicira. Nije nimalo letargična, normalno spava, jede i igra se.
Obzirom da je pedijatrica prilično panično rekla da je beba premršava, naručila ju je za par dana na kontrolu uz nalog da ju dojii svakih sat i pol. Interesira me da li se pri tumačenju krivulja rasta dozvoljavaju individualna odstupanja obzirom na genetiku...
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

6300 - 3600= 2700.
2700 ÷ 4 = 675.
Dakle, dobivala je prosječno blizu 700 g. na mjesec. To je za dojeno dijete u redu.
Dakle, ja ne vidim razloga za paniku, a i ne mislim da je pedijatrica digal paniku. Jeste li vi bili na tom pregledu?
Inače, da li se genetika uzima u obzir kod varijacija težine? Svakako, samo nitko ne zna koliko točno da se uzme u obzir, pa ste opet upućeni na krivulje rasta.

mjesecxy

molim Vas za odgovor da li je moje dijete pothranjemo ako ima 9 kg i 14 mj, ne znam da li ima neke veze alergična je na km normalno mi jede ostalu hranj ali pedijatrica kaže da ima kilograma hvala Vam unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Tko to tamo priča o ravnopravnosti spolova? I vi ste u to povjerovali?
Jer, ako je muško, pothranjen jest, a ako je žensko, nije. Sve sa istim brojem mjeseci i kilograma na leđima.
A sve može biti obrnuto, ako se, osim spola, sjetite napisati i njihovi porođajnu težinu. Može biti stubokom drugačije.

mjesecxy

hvala Vam doktore, puno toga sam zaboravila napisati riječ je o curici, rođena je sa 3550 i 50 cm je imala, sada ima kao što sam napisala 14 mj. ima 9 kg i 75 cm je dugačka, alergična je na bjelančevine km tako da joj ništa ne dajem gdje ima tih bjelančevina pije mi mlijeko pregomin doručkuje palentu, ruča, ako želi pojede nešto od voća i opet mlijeko za večeru i još se budu u noći i pije mlijeko, znam da to ne bi trebala ali ja joj to ne želim uskratiti eto ako griješim, a vjerojatno griješim pokušat ću to ispraviti.

Darko Richter, dr. med.

Ne trebate mi to niti pisati, jer sam vamveć dao odgovor, a vrijedi i s navedenom porođajnom težinom.
Što se tiče jaja, dovoljno je da ne jede jaje, a sve drugo može. A pitanje je i da li baš ima smetnej kada pojede jaje? Ako nema, koje li koristi od dijete?

mjesecxy

Hvala Vam puno i lijepi pozdrav