Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povecani enzimi u krvi

miha17

Postovani, imam 17 godina.Prosle godine u 5 mj,sam prebolila mononukleozu(EBV virus) tada su mi transaminaze jetre bile povisene i kontrolirala sam ih dok se nije unormalilo.znaci dok nisu bili do granice a bili su u 7 ili 8 mjesecu neznam tocno.i 27.02 2013 posto sam se osjecala konstantno umorno i malaksalo otisli smo prekontrolirati krv jer smo misli mozda mi zeljezo nije uredu,narucili smo se za vaditi krv i noc prije sam dobila temperaturu i razbolila se,i da ne moramo otkazivati otisli smo.željezo je bilo uredu,ali zato enzimi su AST 101,ALT 225,yGT 61,alkfosfataza 116.
dobila sam uputnicu za zarazni odjel i oni su detaljano pregledali i zakljucak je bio vjer,hepatitis u sklopu ak.vir.resp.infekcije. ili mozda posljedica gripe,to jest da mi ih je gripa aktivirala.
imala sam 4 dana temperaturu,slab apetit,nos curio,blaga glavobolja i kasalj.mučininu nakon obroka bez povracanja.uredni moktenje i stolica.2 posjeta je bila nakon tjedan dana sa KKS,DKS,ast,alt, ggt
nalazi su bili L 8.1,dks b.o. CKS b.o ast 33,alt 68,ggt 46,af 103........3.posjeta 15.03 LAB:L6.4,neu 60.60 % ly 29.20 :%,E 4.70,Hgb 141,Tr 296,ast 41.alt 68,ggt 51,af 102.....4.posjeta 10.4 AST 40,ALT 91,yGT 48,alk,fosfataza 103..
posjeta 5.07 AST 72,ALT 99,yGT 38,alk fosfataza 114.i morala sam napraviti HBsAg,anti HCV,CPK,LDH,holesterol,TH,Elfo serum.prot,alfa FP
osjecam se dobro,mucninu nekada osjecam,i glavobolju i povremeni umor,ali nista strasno.i nekada me uhvati bol ispod rebra desnog ali traje oko 5 minuta i prestane.
sta mi preporucate,i jel moguce da je to sve posljedica mononukleoze?? ili je hepatitis B,C.zanima me vase misljenje.
Unaprijed hvala.
Mihaela

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve opisano ukazuje na upalu jetre blažeg intenziteta. Prije svega treba isključiti infektivni uzrok - treba napraviti pretrage na sve vrste hepatitisa, citomegalovirus i Ebstein Barrov virus. Ako svi nalazi budu uredni tada će se trebati obratiti gastroemterologu kako bi isključio druge, neinfektivne uzroke tinjajuće upale.

miha17

nalaz mi je kolesterol 4.8
trigliceridi 1.16
HDL-H 1.5
LDH-H 2.8
aspartat-aminotransferaza 77
alanin-aminotransferaza 122
kreatin-kinaza 59
laktat-dehidrogenaza 175
BILJEZI na hepatitis b i c su nereaktivni

i poslali su me na UZV.g abdomena i serologiju na EBV.

miha17

elektroforeza serumskih proteina

% g/L
Albumin - 52,7 39,52
Alpha 1 + 5,3 3,98
Alpha 2 + 10,6 7,95
Beta + 13,5 10,12
Gamma 17,9 13,42

Total Proteins 75 g/L
A/G 1,11

sta bi to znacilo?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Trebalo bi još odraditi markere na citomegalo virus. Ako svi nalazi budu uredni treba otići gastroenterologu radi daljnje obrade