Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povišena temperatura

Nada

Ema ima četiri mjeseca i uobičajena tjelesna temperatura (anus) joj je od 37.6 do 37.8°C. Inače je vrlo vesela i živahna beba. Napominjem da je pretjerano ne utopljavamo i da je temperatura u stanu oko 23°C. Što bi mogao biti uzrok tome s obzirom da joj je to uobičajena temperatura već oko mjesec dana (tad smo joj prvi put izmjerili temp. radi cijepljenja).
Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Dr. Darko Richter

Ovo što ću vam odgovoriti, možda bi će začuditi i većinu pedijatara, ali je tvrda činjenica: normalna temperatura mjerena u debelom crijevu dojenčeta kreće se od 37,0-37,9*C. Prema tome, vaše dijete nema povišenu temperaturu i nemate o čemu brinuti. Istina je da većina djece ima rektalnu temperaturu od 37,2-37,4*C, ali, normalno je i ono malo više i malo niže, što se viđa u manjeg broja zdrave djece. Usput, sobna temperatura od 23*C je previsoka: treba težiti okolišu s oko 21-22*C i relativnom vlažnosti od 70%.