Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prehrana jednogodisnjeg djeteta

marina

Stovani,

negdje sam procitala da se morski plodovi ne daju djetetu do dvije ili tri navrsene godine zivota. Da li je to istina i na koje se konkretno namirnice to odnosi?

Hvala

prof dr sc Ana Votava-Raić

Draga gospođo, najosjetljiviji period dječje dobi (i u ljudskom životu uopće) je dojenački period. Zbog specifičnosti probavnog sustava u tom razdoblju dobro je izbjegavati ribu (jednako kao bjelanjak jajeta i sl.). Poslije navršene godine dana u djetetovu prehranu može se postepeno uvoditi i riba (dobro očišćena) i to u početku ona jednostavnija, dok sa školjkašima, glavonošcima itd. treba pričekati. Ukoliko dijete ima simptome neke alergije, riba se uvodi kasnije. Jednako treba postupati ako su i neki članovi obitelji (osobito bliski članovi) alergičari. Nije, međutim, moguće matematički precizno odgovoriti na pitanja : “kada ?” i “što ?”. Alergija ili neki drugi vid nepodnošenja hrane individualni su. No, treća godina pogodna je za takav pokušaj. Srdačan pozdrav.