Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povišena tjelesna temperatura

anita

Da li se može, povišena tjelesna temperatura snižavati oblozima od alkohola?

Dr. Darko Richter

Alkoholne obloge ne valja koristiti jer je poznato da se dijete može omamiti alkoholnim parama, a k tome alkohol nadražuje i intenzivno suši kožu. Onaj tko ima alkohola u kući, sigurno ima i malke vode. Umjesto obloga alkohola, treba dijete okupati u vodi od 29-30 stupnjeva Celzija, ili ga dodirivati sužvom namočenom u vodu te temperature od čela do stopala. To najbrže skida povišenu temperaturu, osobito ako je vrlo visoka: npr. preko 39,5. Istodobno treba primijeniti i antipiretik, tj. lijek za spuštanje temperature: u nas su za djecu registrirani paracetamol i ibuprofen pod raznim zaštićenim imenima (LUPOCET, PANADON, PARACET, IBUPROFEN itd.). Paracetamol dolazi u obliku tableta, sirupa i čepića, a ibuprofen u obliku dražeja i sirupa. Paracetamol i ibuprofen su međusobno različiti lijekovi, koji djeluju kako na bol tako i na temperaturu, s time da je ibuprofen nešto jači antipiretik, ali također češće nadražuje želudac (lakše se povrati).