Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prehrana

Tanja

Moj problem je u tome što mi djeca jedu puno slatkiša, dok odbijaju povrće. Od kada mi je kćer krenula u školu i sama je dio dana kod kuće pojede gotovo sve slatkiše koji su joj dostupni. Premda ih mi sakrivamo i smišljavamo načine da joj to zabranimo ona se ipak uspije toga dokopati. Jasno poslije ne može ručati. Ja sam inače protivnik skrivanja pred djecom za sada nikakvi razgovori i uvjeravanja nisu dali rezultata. Molim Vas da mi pokušate pomoći. Hvala! Tanja

prof dr sc Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Tanja, zaista je problem koji navodite velik, a vjerojatno Vas ne tješi činjenica što je i čest. Pretjerani ugljikohidrati u prehrani nepoželjni su; između ostalog dovode do prekomjerne tjelesne težine koju je kasnije teško korigirati. Pokušajte ne držati tolike slatkiše kod kuće, a uvjeravanja prepustite nekoj osobi koja je veći autoritet od Vas. Dojam mi je da ste Vi osobno skloniji popuštanjima koja nisu uvijek dobro došla. Ukoliko nećete uspjeti, pokušajte čokoladu, kekse, bonbone i sl. zamijeniti s nečim ponešto prikladnijim kao što je npr. suho voće (šljive, marelice, ananas, miješano voće...) koje je slatko, ali pomaže probavne procese, za razliku od "klasičnih" slatkiša koji im "odmažu". Sretno !