Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prehrana

Olgica

Poštovani doktore,
da li jednogodišnje dijete može jesti sve što jedemo i mi odrasli ili još uvijek postoji nešto što bi trebali izbjegavati?
Na kojim se dijelovima tijela u vidu osipa pojavljuje alergija na hranu tj. da li se osip na spolovilu može povezati sa hranom?

Darko Richter, dr. med.

Iz izobilja se rađaju obijesna pitanja.
Na spolovilu se javljaju bolesti spolovila, a ne alergija na hranu.

Olgica

Hvala na odgovoru i shvaćam Vas dragi doktore ali mene samo zanima iz kog razloga pedijatri savjetuju roditeljima da do treće godine kupuju mliječnu formulu a ne kravlje mlijeko i iz kog razloga iako je dijete navršilo godinu dana i dalje kuhati posebno bez začina i ne slano, ma samo me to zanima. Na koji način narušavam zdravlje djeteta ako mu sa navršenih godinu dana umjesto mlj.formule dam kravlje mlijeko i ako dam da jede isto što i mi. Nikada nisam dobila konkretan odgovor osim da je mlj.formula lakše probavljiva nego kravlje mlijeko i da hrana pripremljena za nas nije prilagođena za probavu malog djeteta.
Eto, ako biste htjeli izdvojiti koju minuticu za mene i vjerujem brojne roditelje da mi odgovorite na pitanje ako i vi tako savjetujete roditelje.
Najljepša hvala

Darko Richter, dr. med.

Nakon što dijete počne jesti i drugu hranu,osim mlijeka, a to se događa sa 6-12 mj., i onda može jesti sve sa stola što jedu odrasli, uz uvjet da pije dovoljno vode, i da je hrana prilagođena njegovim ustima: tj. da je sasjeckana ili pasirana, da nije vruća, ljuta, itd. Ne mogu vam odgovarati u ime drugihpedijatara, osim reći da sam i ja pedijatar, i da, osim toga,imam troje djece.

Olgica

Od sveg srca zahvaljujem Vam na odgovoru. Htjela sam da mi vi odgovorite jer Vas izuzetno cijenim. Naravno da joj nisam planirala dati ništa ljuto i jako začinjeno ali mi nije bilo jasno zašto ne može jesti što i mi. I kako bih joj nešto bilo od toga.
Još jedanput puno hvala i svako dobro Vama i vašoj dječici. (uh zaboravila sam suprugu)