Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prehrana

Nada

Petnaestomjesečnu djevojčicu hranimo na sljedeći način: ujutro bočica mlijeka (oko 300 ml); zatim mliječna kašica (griz, palenta, corn flakes...); idući obrok je povrće uz dodatak kuhanog mesa ili jaja; zatim voće (uglavnom jabuka ili banana) i pred spavanje opet boočica mlijeka.
Slatkiše joj ne dajemo, hranu ne solimo.
Zanima nas:
-trebamo li "pojačati" mlijeko u bočici (čokolino, frutolino...)
-ako da, što onda davati u sljedećem obroku umjesto mliječne kašice
-trebamo li u hranu dodavati sol

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Nada, pretpostavljam da se dijete uredno razvija, iako to niste posebno naveli. Uredan razvoj i uredni laboratorijski nalazi (krvna slika, željezo u serumu...) najbolji su indikator dobre prehrane. Na dosadašnju prehranu nemam bitnih primjedbi. No, jedan obrok mlijeka možete zamijeniti čokolinom, a dijete od 15 mjeseci može dobiti i komadić kolača. Umjerena količina ugljikohidrata sastavni je dio svakog jelovnika. U obrok povrća i mesa treba dodati malu količinu soli. Srdačan pozdrav.