Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Preuranjeni pubertet?!

DijanaB

Poštovani,
moja je kćer prije 3. mj. napunila 6. godina. Neki dan smo primijetili da joj je desna dojka lagano natečena tj. na dodir se osjeti kao natečena žlijezda ispod bradavice (bradavica je ok). Kontaktirali smo našu pedijatricu. Zbog trenutne situacije sa koronom do pregleda je malo teže doći. Komunikacija se odvija preko telefona i e-maila. Rekla nam je samo neka pratimo stanje.
Drugih simptoma preuranjenog puberteta nema.
Teška je 26 kg i visoka 124 cm.
Ne znam da li sam trebala ipak inzistirati na nekim pretragama ili da zasad čekamo...
Zbunjena sam a od pedijatrice nemam puno odgovora.
Bila bih Vam iznimno zahvalna na Vašem mišljenju.
Lijep pozdrav od zabrinute mame

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Potreban je pregled, najbolje pedijatrijskog endokrinologa koji će odrediti da li su potrebne daljnje pretrage. Pojava dlakavosti na spolovilu ili ispod pazuha, ako postoje, svakako će zahtijevati krvne pretrage. U suprotnom najčešće se samo prati stanje.

DijanaB

Hvala Vam puno na odgovoru!
Pubične i ispopazušne dlakavosti nema. Kosa se ne masti, nema prištića i pojačanog znojenja.
Samo pojačana dlakavost na rukama i nogama. Ali to ima od malena pa nisam to dovodila s ovime u vezu.
Uspjeli smo u međuvremenu dogovoriti i pregled naše pedijatrice pa ćemo vidjeti što će ona reći za dalje.
Hvala Vam još jednom.
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da neće ništa trebati dalje činiti. LP