Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prirast težine

tigerin

Poštovani,
već ste mi svojevremeno pomogli savjetom, vjerujem u isto i ovog puta.
Dakle, djevojčica rođena 23.12. 35+3 sa 2480g i 49cm.
4 dana inkubatora, 3 dana toplog krevetića, izašle 3.1. sa 2610g
Na sistematskom 23.1. je ustanovljeno da je dobila samo 300g, narasla 2cm;
isključivo je dojena.
Komentar naše pedijatrice je da je to premalo.
Mlijeka imam, mokrih pelena i stolica ima u danu.
Smatrate li da zaista treba dohrana?
Hvala Vam

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne treba dohrana, treba kontrola vage svaka 3-4 dana. Prosječno dnevni prirast težine bude oko 20 grama, ne bi trebao biti manji od 15 grama. Ako bude niži kroz 7-10 dana tada ima opravdanja uvesti jedan obrok dohrane.

tigerin

Hvala Vam na javljanju i pomoći; da, dakle jučer na vaganju je bilo 3040g
Nadam se da ćemo zadržati uzlaznu putanju

tigerin

Poštovani,
Ponovno bih se nadovezala na ovu temu;
dakle jučer, 01.02. je težila 3150g, što je 540g od izlaska iz bolnice dana 03.01.
Upućeni smo na hitnu obradu radi eventualnog gastroenterološkog problema (ponekad bljucne poslije jela iako je na prsima, no ne povraća); nalazi su redu, odbila sam zato hospitaziciju.
Preporuka je da uspostavimo ritam hranjenja svaka 3h, dok u rodilištu je rečeno prošli tjedan da se učesti hranjenje (došli smo na cjepljenje 2.doze synagis). Ponekad izdojim nakon podoja još 30-40ml, no imam dojam da šopam dijete jer ne pokazuje pretjeran interes i tu redovno bljucne nakon jela.
I dalje traži jesti svakih cca 2h i dojim.
Što mi je činiti, nekako u Vašu riječ/slovo imam najviše povjerenja, upravo zato što sam svojevremeno imala sličnu situaciju sa starijim djetetom, no svjesna sam da usporedbe nisu relevantne.

Hvala još jednom.
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne preporučam neke daljnje obrade i obilaske zdravstvenih ustanova (opasnost od infekcije nekim od virusa), napredak na masi je odličan, hranite dijete po zahtjevu - sada možete početi prepoznavati signale gladi. Nema koristi od hranjenja po satu. Normalno je da količine mlijeka u pojedinom podoju značajno variraju. Prisila (šopanje) može samo dovesti do pogoršanja smetnji. I nadalje pratite vagu svaka 3 dana, oprez je potreban ako kroz par mjerenja dobija manje od 15 g na kg težine dnevno.