Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

problem sa okom

amir

pozdrav!kod moje dvogodisnje kcerke desno oko zna ponekad postati
razrooko.ovo se u pravilu desava kada je beba umorna i nije dugo spavala.inace se ne primijeti ili tesko primijeti ovo skretanje oka.vodio sam
je ocnom specijalisti koji je preporucio tufer(flaster preko zdravog oka)
i dao naocale mada "nije sigurna da li dijete ima dioptriju".drugi specijalista kaze da tufer ne treba,dok je treci "ipak za tufer".sta vi
mislite?
HVALA.

Dr. Darko Richter

Ako dijete ima razrokost ili strabizam, onda je za početak najvažnije dijete trenirati da koristi oba oka. Naime, kada oba oka nisu jednako poredana, tada dijete gleda uvijek samo jednim, i, najčešće, s vremenom preferira isključivo jedno oko, dok drugo postane slabovidno, tj. nepovratno izgubi sposobnost korisnog vida. Zato kroz par sati dnevno treba pokrivati ono oko koje dijete više koristi kako bi treniralo ono oko koje tendira zapustiti. Katkada je teško procijeniti da li više koristi jedno ili drugo oko, pa se naizmjence pokrivaju kroz par sati. Osim toga, strabizam je često, iako ne obvezatno, vezan uz neke refrakcijske anomalije oka, ili popularno "dioptrije". Vješti dječji oftalmolozi to mogu prilično dobro utvrditi tzv. skijaskopijom, tj. gledanjem u unutrašnjost oka u mračnoj sobi nakon širenja zjenica. No, ima i drugih uzroka strabizma, pa je to također bitno utvrditi radi pristupa liječenju. Ono, osim pokrivanja oka, uključuje nošenje naočala te na kraju operaciju i ortoptičke vježbe. Morate se obratiti dječjem oftalmologu (okulisti ili specijalisti za dječje bolesti): u Zagrebu ih ima na Rebru, u Klaićevoj i na Sv. Duhu (za Vinogradsku nisam posve siguran), a ima i privatnih ordinacija (npr. ona Ghetaldusova u Ilici, ili Poliklinika Exacta na Kvaternikovom trgu, a možda i druge - pogledajte oglase u subotnjim novinama).