Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prolaps PMK bez insuficijencije

bruna21

Molila bih Vas da mi pojasnite ovaj nalaz:

Klinički: opće stanje dobro, eupnoična, kardijalno kompenzirana, puls art. femoralis +
Srčana akcija ritmična, tonovi jasni, sistolički šum I-II/6 uz lijevi rub sternuma.
EKG: sinus ritam 90/min. El.os semivertikalna. Intervali uredni. Fokaloza desne grane. Nema znakova hipertrofije
UZ ; Situs solitus. Uredna segmentna građa srca. Dimenzije u granici normale za dob. Kontinuitet ia i iv septuma. EF 70%
Prednji mitralni kuspis u blagom prolapsu, nije zadebljan te nema insuficijencije na valvuli. Ostale valvule b.o.
Aortni luk normalan, lijevi. Nema duktusa niti CoA. Ne vidi se perikardijalnog izljeva.

Zaključak: Prolaps PMK bez insuficijencije.

Zanima me što je fokaloza desne grane u ekg-u i dali je semivertikalna el.os nešto normalno ili ne..
Ovo je inače bio kontrolni pregled zbog prolapsa, a imam 17.g..

Hvala na odgovoru !

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

PMK je skraćenica za prednji mitralni kuspis (zalistak), fokaloza opisuje smetnje provođenja električnih impulsa i ne znači bolest, jednako kao i električna os srca. Dakle riječ je o diskretnoj insuficijenciji mitralnog zaliska bez ikakvih utjecaja na rad srca.