Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Proljev

Meemee

Djecak je 2 god i 4 mjeseca.
Prica ce biti duza jer nisam sigurna jesu li dvije bolesti povezane ili nezavisne, pa opisujem cijelu situaciju.
Prica pocinje s kasljem prosli petak (prije tjedan dana). U subotu zacepljen nos, curi bijelo pa zeleno, kasalje po noci, temperatura skace na 38 (pod pazuhom). Kako smo slicne simptome vec puno puta prosli, a dijete je zivahno i zaigrano, osim sto povremeno cendra "Buba nos!" - brisem nos, dajem puno caja, ugrijanog soka, tusiram, etc...
Od utorka nema vise temperature (najvisa je bila 38.5, a uglavnom se kretala oko 37.5), kasalj se smiruje, nos jos curi (sve manje), ali pocinje proljev.
Ukinula sam mu mlijeko i davala rizu, ajnpren juhu, dvopek, kuhano meso, caja, Rehidromiksa...
Proljev jos uvijek traje, dakle 3 dana. 6-7 puta dnevno (inace kaka 2 puta), tamnozeleno do smedjezeleno, jako smrdljivo, s puno sluzi ili skroz vodenasto s komadima hrane.
Pustim ga da jede koliko hoce, jucer nije jeo nista osim komada dvopeka i ajnpren juhe, bas sam se ponadala da ce proci, al danas svejedno opet proljev.
On je cijelo vrijeme ok, veseo i igra se, ali ima podocnjake i izgubio je malo na tezini.
Pitanje glasi: uz dobro opce stanje, koliko dugo bi vi tolerirali proljev i nastavili s "domacim" ljekovima?

Darko Richter, dr. med.

Ne bih niti sekunde.
Nego, ne bih ga niti uporno hranio, kada ima proljev.
Ne znam zašto je to tako teško shvatiti, da, kada slomiš nogu, ne smiješ neko vrijeme na nju skakati, a kada imaš proljev, ne smiješ u crijevo puno trpati. Već je i sama takućina u tom smilsu opterećenje, ali ipak neophodno, jer se treba nastoajti da se dijete isuši, pa da mora na infuziju. Ali mi nije jasna ona obavezna hrana. Od toga ima nastavak proljeva, i imat će, dokle god tako postupate.

Meemee

Hvala na trudu i vremenu.
Proljev je prosao, sa ili bez hrane i moje pomoci. Ili vase. Sto je naposlijetku najbolje.
Kad sam napisala "dam mu da jede koliko hoce", to je ukljucivalo i "koliko nece".
Ne gnjavim ga s jelom ni kad je zdrav, jos manje kad je bolestan (visok je metar i ima 16kg - nije vazan podatak, samo se hvalim happy )
Dam mu koliko trazi, s tim da kad je bolestan trazi puno manje. Ali trazi.

Ali za ubuduce - zelite reci da djetetu koje ima proljev ne dam nista za jelo?
Koliko dugo? Ako proljev potraje 4 dana, da 4 dana ne jede nista, samo da pije?

Darko Richter, dr. med.

Osim ako nema koleru, od čega će imati proljev 4 dana, ako prestane jesti već odmah čim dobije prvu lošu stolicu? Zašto bi proljev tada trajao 4 dana? I zašto tako uporno, i agresivno pitate, točno ono što znate da nisam rekao.
Jer, koji je odgovor moguć nekome, tko nije glup, ali, za potrebe gnjavljenja, pravi se glup, i želi pošto poto biti u pravu, i onog drugoga utjerati u krivo?
Dakle, na vaše pitanje: " ... zelite reci da djetetu koje ima proljev ne dam nista za jelo? ... Ako proljev potraje 4 dana, da 4 dana ne jede nista, samo da pije?" - što da vam kažem?
Ili ste vi krajnje nesigurni. No, iz te nesigurnosti, makar u bezveznim pitanjima, na kraju proistječe manipulabilnost i sklonost likvidacijama neistomišljenika. A pri tome nije važno da po ovom pitanju vi, u razgovoru sa mnom, ako mi protuslovite, ne možete biti u pravu, jer, vama je važno da ste u to uvjereni, pod cijenu da se mene .... .

Meemee

Vi: Jer, koji je odgovor moguć nekome, tko nije glup, ali, za potrebe gnjavljenja, pravi se glup...
Ja: U pravu ste. Pada kisa, dijete spava, muz radi, meni je dosadno, pa Vas malo gnjavim.
Necu vise.
Mir i dobro.

Darko Richter, dr. med.

Čak imate za meen i razumijevanja, što se rijetko doživi, i od vlastit... ..