Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Promjene na koži kod bebe od 10 mj

Mely123

Poštovanje,

moja kćerkica od 10 mj,unazad mjesec dana ima probleme s kožom u predjelu usana.
Prvo joj se iznad gornje usne javilo kao crvenilo,koje sam ja mazala sa bepantenom.
Zatim je to prešlo u neki prištić(sa gnojnim sadržajem),nešto tipa kao u odraslih kada imaju onako sazrijeli prištić.
Ja sam ju odvela pedijatrici,ona joj je propisala antibiotsku mast(na bazi gentamicina)i uzela bris.
Ajmo reći da je mast pomogla,trajalo je vremenski ccc tjedan/dva dok nije nestalo.
U međuvremenu je došao nalaz brisa( S.auresu).
Navedeni antibiotik je odg prema antibiogramu.
Ali unazada dva tjedna,joj se ista stvar pojavila ispod donje usnice.
Ja sam mazala sa istom masti,ali nište se ne povlači..Opet je crvenilo tu sa prištićem u sredini.
Odvela sam ju pedijatrici,opet je napravila bris i dala nam je povidon-jod da to malo mažem(prebrišem sa štapićem za uši) 2× dnevno.
Neznam ni sama što bi to moglo biti,nikako da skroz nestane.Danas sam joj malo namazala s jodom.
Neznam dali uopće smijem mazat s jodom,nešto sam čitala da se ne preporuča kod beba..
Imate li Vi kakav savjet vezano uz to?
Je da,ona sve stavlja u usta,sve gricka okolo..Igračke joj perem,dudu također...
Ali opet nikak da prođe to sve.
Molim Vas za savjet.

Hvala unaprijed
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Zbog vlaženja kože u predjelu usta događa se prekomjerno isušivanje i pucanje kože te prodor bakterija s kože a katkada se dodatno razvije i gljivična infekcija. Preporučam da vaticu natopite Octeniseptom , pobrišite zahvaćeni dio kože, potom možete uzeti Octenisept gel i pomiješajte ga s jednakom količinom Rojazol ili Daktarin gela, mažite to 4-5x na dan. Dudu bi trebalo maknuti..