Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

promuklost

enibadi

dobar dan.
imam dijete staro 5,5 godina. prije tri tjedna zbog prehlade i promuklosti radili smo crp i bris nosa, crp je bio negativan,a bris nosa bio je pozitivan na hemofilus influensa.
naša pedijatrica rekla je da na to ne treba djelovati, da to imamo svi u nosu i da joj ne treba nikakva terapija. evo sad, skoro tri tjedna nakon toga ona je jednako promukla, iz nosa još uvijek pirimo zelenkasti iscjedak..
inače je ok, sasvim dobro, nema temerature, dobro jede, sve ok.

inače ima povećane krajnike, uslijed čestih streptokoknih anfina, pa joj je i to možda malo otežano!

trebam li ipak ići kod doktorice, meni se čini da ne, da je dr dobro rekla i da će to proći, samo će trebat malo duže vremena, mrzim već te antibiotike i bila sam sretna što je dr rekla da ne treba! ali sa svih strana me tjeraju da idem kod doktora.

doduše, moram priznati, da nikakao nije ugodono slušat njen promukli glas već 3 tjedna i da JE malo čudno što to još traje..
dijete ide u vrtić, normalno, i svi su skroz oko nje bolesni.
šta predlažete i hvala

Darko Richter, dr. med.

Možete i ne morate uzeti antibiotik. Ako je isjedak iz nosa stalno tu već tri tjedna, i zelen, to bi bila indikacija za liječenje, npr. Sumamed, odnosno što već stoji kao alternativa u antbiogramu. Promuklost nije od hemofilusa, ali može biti od stalne iritacije kašljem, makar on bio iz ždrijela, iznad glasnica. Ipak se one naprežu kod kašlja.

enibadi

pa ne znam, iscjedak je tu, zelenkast, ali ona ne kašlje uopće. dakle, ne iritrira glasnice, bar ne kašljem...a sad čime, ne znam..preporučate li nešto kod kuće osim čaja, inhaliranja, meda, propolisa i kalcija? sve se nadam , proći će, bez antibiotika, pa pokušavam sve

hvala

Darko Richter, dr. med.

Ako vam je stalo da prođe bez antibiotika,onda nemojte pokušavati niti ono drugo. Pogotovo to ne.

enibadi

da ne pokušavam što, nisam shvatila?!

nos je čist, sam od sebe, ni traga ni glasa iscjetku, dakle taj dio prošao je bez antibiotika..promuklost još traje..

naravoučenije, da pričekam da i to prođe?

Darko Richter, dr. med.

"...preporučate li nešto kod kuće osim čaja, inhaliranja, meda, propolisa i kalcija?..."
Rekoh: pogotovo to ne.

enibadi

dobra večer još jednom.

zašto mislite "pogotovo to ne"? dakle, ipak sam shavtila dobro u samom startu.. mislim, uvijek nam pedijatrica preporuča kalcij, inhaliranje, topli napitci..

recite mi jel neobično što njena promuklost traje već 3 tjedna, evo nos je stao prije 3-4 dana, nema više iscjetka, ali grlo je još nadraženo, tj. glasnice.

ona je sklonija malo promuklosti, ali ovoliko dugo ne.

Darko Richter, dr. med.

Nema potrebe da objašnjavam po treći puta istu stvar.
A što se tiče neobičnosti, meni nije neobično da ima problem koji tako uporno liječite.

enibadi

poštovani,
stvarno nisam imala namjeru ništa mudrovati ovaj put pa ni neću. niti ću se išta inatiti.

pitam vas, dakle mislite da sam možda malo previše skoncenrtirana? da pustim dijete pa će proći isto kao i nos? stvarno mi treba mišljenje stričnjaka, koji ima iskustva u ovakvim stvarima i koji bi meni, kao nestručnjaku, olaškao put kao oporavku.
mislim, ja kao laik, ne znam što to može biti, nemam iskustva, ali pretpostavljam da će proći.. i da nije neobično da joj se glas nije oporavio jer ga neprestano upotrebljava. tako ja to objašnjavam sebi, i opravdanje mi je na mjestu, ali što je još gore, moram neprestano i svom mužu koji od mene neprestano očekuje neke akcije vezano za to grlo.

Ako je neko skroz izložen nečemu, pa kako da to nema?!
isto tako, ako je glas skroz upoterebljavan, kako da nadođe?

ali može li se nešto izjalovit po tom pitanju?
stvarno Vas molim konkretan odgovor.

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne znam odgovor niti na jedno od vaših pitanja. Tako da ne mogu biti konkretan. Najkonkretnije što mi pada na pamet jest da, u stvari, namam puno pojma o estetskoj medicini.